IMG_4442

16.11/ Organizacja wizualna Ruchu Oburzonych

Oddolne projektowanie identyfikacji ruchu społecznego.
wykład: Rafał Żwirek oraz Igor Stokfiszewski („Krytyka Polityczna”)
czas: 16.11, g. 18.30
miejsce: Fundacja Bęc Zmiana, ul. Mokotowska 65/7

Zapis dokumentalny tworzenia się i fukcjonowania języka wizualnej komunikacji europejskiego Ruchu Oburzonych. Od początku jego uczestnicy komunikują się za pomocą pisanych ręcznie plaktów, transparentów, których nie tylko treść, ale i forma są odbiciem przekonań i zaangażowania ich autorów. Jaki jest język wizualny tych komunikatów oraz symboli, które powstały w namiotowych miasteczkach Oburzonych? Jaka jest charakterystyka tego języka wizualnego? Czy można go oceniać w kategoriach projektowych? Czy indywidualizm, emocjonalność, niedoskonałość, skrótowość są jego siłą czy słabością?

Fot. Żwirek, Madryt-Bruksela, 2011

Oddolne projektowanie identyfikacji ruchu społecznego.
wykład: Rafał Żwirek oraz Igor Stokfiszewski („Krytyka Polityczna”)
czas: 16.11, g. 18.30
miejsce: Fundacja Bęc Zmiana, ul. Mokotowska 65/7

Igor Stokfiszewski – krytyk literacki. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim i Jagiellońskim w Krakowie. Od 2006 roku członek zespołu „Krytyki Politycznej”, współkurator REDakcji KP w Warszawie. Współredaktor (wraz z Piotrem Mareckim i Michałem Witkowskim) książki Tekstylia. O „rocznikach siedemdziesiątych” (2002) oraz (z Piotrem Mareckim i Renatą Serednicką) tomu Ludzie, miasta. Literatura Białorusi, Niemiec, Polski i Ukrainy – ślady nieistniejącego języka (2008). Współautor scenariusza filmu Grega Zglinskiego Na swoje podobieństwo (2001). Jako dramaturg zrealizował z reżyserem Wojtkiem Klemmem Piekarnię Bertolda Brechta (Teatr Stary, Kraków 2008). Szkice i recenzje publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Krytyce Politycznej”, „Ha!arcie”, „FA-arcie” i „die tageszeitung”. Jako recenzent filmowy współpracował z programem telewizyjnym Kinematograf (TVP1).

Rafał Żwirek – od wielu lat zajmuje się filmem dokumentalnym, jest absolwentem Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, pracuje także jako operator, czasem fotograf. Współpracuje z artystami wizualnymi: Joanną Rajkowską, Karolem Radziszewskim, Anna Molską, na stałe z Arturem Żmijewskim oraz instytucjami m.in. z Fundacją Bęc Zmiana i Krytyką Polityczną. Od maja dokumentował Ruch Oburzonych – w Hiszpanii, Francji, Brukseli – pokaz zdjęć dotyczących organizacji wizualnej Ruchu jest pobocznym efektem tego działania.

 

 

Dodaj komentarz