Barwa Commercial Avenue, Doha, Katar, źródło: www.waseef.qa

8 kilometrów zakupów

Gospodarzem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2022 roku będzie Katar. To najbogatszy kraj na świecie (102 211$ PKB per capita; w Polsce ta kwota to 20 592$, w drugim w kolejności najbogatszym kraju świata, czyli Luksemburgu – to 79 785$) – powszechna jest więc opinia, że ten niewielki, muzułmański kraj „kupił” sobie prawo do organizacji tej sportowej imprezy. W czerwcu, gdy rozgrywane będą mecze, w Katarze panują temperatury, sięgające 50 stopni Celsjusza, a suchy, pustynny klimat nie sprzyja wyczerpującej sportowej rywalizacji.

Na potrzeby tej wielkiej imprezy budowane są stadiony ze specjalnym systemem klimatyzacji, powstają hotele czy obiekty treningowe. Ale nie tylko. Okazuje się, że perspektywa organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej stała się bodźcem do budowy… centrów handlowych.
Zakupy w gigantycznych centrach handlowych od lat są podstawową rozrywką Katarczyków. Teraz w samej stolicy kraju i na jej obrzeżach powstaje co najmniej kilka ogromnych obiektów z setkami sklepów.

Centrum handlowe Villagio, Doha, Katar, źródło: www.villaggioqatar.com
Centrum handlowe Villagio, Doha, Katar, źródło: www.villaggioqatar.com

Od kilku lat w stolicy działa Villagio, liczący 360 000m2 powierzchni obiekt handlowy, będący zbudowana pod dachem kopią Wenecji. Są tu włoskie kamieniczki, są kanały, po których można pływać gondolą, nad głowami kupujących rozciąga się lekko pochmurne niebo, namalowane na suficie. To jeden z najbardziej widowiskowych obiektów handlowych świata, jednak nowe centra, powstające właśnie w mieście Doha także odznaczają się nowatorskimi rozwiązaniami.

Tawar Mall, Doha, Katar, źródło: http://tawar-mall.com
Tawar Mall, Doha, Katar, źródło: http://tawar-mall.com

Powstające w niezwykłej ilości wokół stolicy Kataru gigantyczne centra handlowe opisał niedawno popularny w tym kraju magazyn Marhaba. Tawar Mall otrzyma kształt łodzi i będzie pierwszym „zielonym” centrum handlowym w kraju (zasobny w ropę Katar nie przywiązuje wagi do rozwiązań ekologicznych). Widowiskowa bryła ogromnego obiektu ma się stać oczywiście lokalnym „landmarkiem”. North Gate Mall będzie miastem w mieście – biura i sklepy znajdą się tu w budynkach, zgrupowanych wokół placów i ulic dla pieszych. Przy wjeździe do centrum samochód będzie można zostać na liczącym 4 tysiące miejsc parkingu.

Barwa Commercial Avenue, Doha, Katar, źródło: www.waseef.qa
Barwa Commercial Avenue, Doha, Katar, źródło: www.waseef.qa

Najbardziej jednak widowiskową inwestycją handlową, powstającą w Katarze jest bez wątpienia Barwa Commercial Avenue. Wielofunkcyjny obiekt powstaje wzdłuż prowadzącej do miasta Doha autostrady. Znajdą się tu nie tylko setki sklepów, ale i biura oraz luksusowe mieszkania. A wszystko to w budynku o długości… 8 kilometrów.

Kilka lat temu świat zadziwiały inwestycje w Dubaju. Archipelagi sztucznych wysp, najwyższe budynki świata, siedmiogwiazdkowe, ociekające złotem hotele. Teraz do tego wyścigu na luksus, ilość, niezwykłość dołącza Katar. Gigantyczne pieniądze, które szejkowie mogą inwestować dają szansę budowania obiektów przekraczających europejską wyobraźnię. Dubaj nie okazał się finansowym sukcesem – ceny apartamentów radykalnie spadły, wiele z inwestycji stoi pustych. Jak będzie z Katarem?

Dodaj komentarz