A

9 wskazówek dla artystów i artystek od ruchów lokatorskich/społecznych

Co robić, żeby  nie wpisać się w scenariusz strategii gentryfikacji miast? Sugestie dla artystów, architektów, wynikające z refleksji ruchów lokatorskich/społecznych przygotował Kolektyw Syrena*

  1. W przestrzeni miejskiej pracuj z ludźmi, a nie z budynkami i materialną infrastrukturą. Nie koncentruj się na materialnym efekcie swoich działań, ale skup się na procesie społecznym.
  2. Interwencja w miejsce n ie m oże się odbywać na zasadzie „lądowania UFO”, obojętnie czy to mural, instalacja czy artystowska kawiarenka, ale musi być skutkiem dłuższej obecności  i wrośnięcia w otoczenie społeczne. Bądź cierpliwy/a.
  3. Nie twórz błyskotek – zaspokajają jedynie próżność władzy i twoją
  4. Więcej interpretuj i odkrywaj, mniej dodawaj i twórz. Nadprodukcja jest przyczyną kryzysów, także w sztuce. A w otoczeniu mamy już dość pokracznych instalacji i pomników, które każą nam zapominać o realnych problemach ludzi.
  5. Interwencja w miejsce, która nie respektuje szerszych uwarunkowań politycznych, ekonomicznych i społecznych sprowadza się często do potwornego banału. Interweniuj, aby obnażyć ten banał.
  6. Nigdy nie ustępuj władzy, zwłaszcza kiedy płaci ci za to co robisz.
  7. Nie staraj się naprawiać mechanizmów działania władzy, raczej ograniczaj i zwalczaj je wpływy.
  8. Nie jęcz, że potrzebujesz pieniędzy – większość naszego społeczeństwa ledwo wiąże koniec z końcem. Jeżeli tego nie dostrzegasz, to z jakich pozycji chcesz interweniować w przestrzeń miejską?
  9. Określ się politycznie. Dość udawanej neutralności poczynań artystycznych!
http://www.syrena.tk: „Syrena to autonomiczna przestrzeń inicjatyw, mieszcząca się w odzyskanej kamienicy przy Wilczej 30 w Warszawie. Przestrzeń funkcjonuje jako miejsce działań niekomercyjnych oraz wsparcia lokalnych inicjatyw i mieszkańców. Kolektyw Syrena używa przestrzeni jako źródła bezpośrednich interwencji i konfrontacji z polityką miasta oraz prywatnych inwestorów, którzy zgodnie z priorytetem zysku wspólnie negują prawa mieszkańców do miasta. Odzyskujemy miasto na różnych polach: od akcji bezpośrednich, takich jak blokady częstych i bezprawnych eksmisji, po wsparcie zdelegalizowanych imigrantów, pracowników zatrudnianych na umowach śmieciowych, mieszkańców broniących przestrzeni publicznych oraz wszystkich osób dyskryminowanych przez wymiar sprawiedliwości i władze”.

Dodaj komentarz