Stadion Al Khor, Katar, proj. Albert Speer Jr., fot: www.as-p.de

Albert Speer Jr. na stadionie

15 maja przyznano Stadium Business Awards, międzynarodowe, branżowe nagrody, wręczane w kilku kategoriach nowowybudowanym obiektom sportowym z całego świata (wyróżnienia dotyczą zarówno architektury, jak i rozwiązań technicznych czy sposobów zarządzania arenami). W tegorocznej edycji laur dla najpiękniejszego architektonicznie obiektu otrzymała PGE Arena, czyli wzniesiony na Euro 2012 stadion w Gdańsku (proj. RKW Rhode Kellerman Wawrowsky).
Choć od wielu lat obiekty sportowe, budowane z okazji dużych imprez (Mistrzostwa Świata, Olimpiada itp.) muszą być nie tylko funkcjonalne, ale atrakcyjne wizualnie, dopiero przy okazji budowy stadionu olimpijskiego w Pekinie na Igrzyska w 2008 roku tak wiele uwagi poświęcono architekturze areny. „Ptasie gniazdo” – bo taką nazwę szybko nadano stadionowi, dzieło szwajcarskiego duetu architektów Jacques Herzog & Pierre de Meuron, rzeczywiście jest obiektem nie tylko imponującym rozmachem, ale i wartościowym architektonicznie. Od tamtej pory przy każdej kolejnej dużej imprezie sportowej media sporo uwagi poświęcają urodzie nowych inwestycji, które zaczęły być traktowane jako symbole tych wydarzeń, ale też obiekty, które później będą nadal rozsławiać miasta, w których powstały. Kilka nowych stadionów, zbudowanych ostatnio na świecie można zobaczyć w serwisie Bryła.pl .

Stadion Al Wakrah, Katar, proj. Albert Speer Jr., fot: www.as-p.de
Stadion Al Wakrah, Katar, proj. Albert Speer Jr., fot: www.as-p.de

Ta swoista rywalizacja na skalę i atrakcyjność aren sportowych jest szczególnie widowiskowa w przypadku krajów Bliskiego Wschodu, które dysponując gigantycznymi budżetami, za pomocą architektury starają się wejść do grona „krajów pierwszej światowej ligi”.
Za 10 lat Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej odbywać się będą w Katarze, najbogatszym kraju świata (PKB na jednego mieszkańca wynosi tu 90 tys. dolarów; w Polsce to 19 tys.), o najszybszym wzroście gospodarczym (19.4% rocznie). Jak się łatwo domyślić, stadiony, jakie z okazji Mistrzostw mają powstać w tym niewielkim kraju, mają przerosnąć wszystko, co zbudowano do tej pory. 2022 FIFA World Cup w Katarze będzie rozgrywane na kilkunastu stadionach, z których każdy ma być inny i supernowoczesny. Choć na razie istnieją głównie na papierze, już wiadomo, że będą nie tylko wyjątkowe pod względem wyglądu, ale i techniki (ze względu na wysokie temperatury w Katarze areny będą zaprojektowane tak, by minimalizować dostęp do wnętrza światła słonecznego oraz wyposażone w systemy chłodzące, by temperatura w nich nie przekroczyła 22 stopni Celsjusza).

Stadion Al Garafa, Katar, proj. Albert Speer Jr., fot: www.as-p.de
Stadion Al Garafa, Katar, proj. Albert Speer Jr., fot: www.as-p.de

Tym, co dziś nadaje rozgłos katarskim inwestycjom jest fakt, że do zaprojektowania stadionów zaproszono tu Alberta Speera Juniora, syna nadwornego architekta Trzeciej Rzeszy, jednego z najbliższych współpracowników Adolfa Hitlera. Choć Speer Junior odżegnuje się od dorobku i poglądów ojca, we Frankfurcie nad Menem od 40 lat prowadzi własne biuro i ma spory dorobek zarówno architektoniczny, jak i urbanistyczny, trudno oprzeć się wrażeniu, że wybór tego właśnie architekta miał przynieść jeszcze większy rozgłos nowym inwestycjom i samej imprezie.
Projekty, przygotowane przez Alberta Speera Jr. na 2022 FIFA World Cup w Katarze można obejrzeć na www.guardian.co.uk

Dodaj komentarz