Panorama Wrocławia, fot. Chepry (Andrzej Barabasz), (CC BY-SA 2.0)

Architektura do muzyki

Wrocław – to miasto bogate w bardzo pod względem formalnym urozmaicone budynki. Są tu i gotyckie kościoły, i nowoczesny, najwyższy w Polsce apartamentowiec. Są ceglane, poniemieckie domy, bloki z wielkiej płyty i eleganckie apartamentowce. Są też perełki jak Hala Stulecia, osiedle przy Moście Grunwaldzkim czy modernistyczne osiedle WUWA. Wiele tu zrealizowano eksperymentów, a przez wieki miasto zabudowywano gmachami w najróżniejszych stylach i kształtach.

Panorama Wrocławia, fot. Chepry (Andrzej Barabasz), (CC BY-SA 2.0)
Panorama Wrocławia, fot. Chepry (Andrzej Barabasz), (CC BY-SA 2.0)

Aby docenić to bogactwo nie trzeba być specjalistą, jednak architektoniczne wykształcenie bez wątpienia nie pozwala pozostać obojętnym na uroki architektury stolicy Dolnego Śląska. Zapewne właśnie dlatego Maciek Czemplik, kręcąc teledyski do swoich piosenek „korzysta” z architektonicznego dziedzictwa swojego miasta.
Jak donosi wrocławska „Gazeta Wyborcza” ten dyplomowany architekt jakiś czas temu postanowił poświecić się swojej drugiej pasji, czyli muzyce. Zapraszając do współpracy młode piosenkarki nagrywa z nimi (akompaniując im na gitarze) akustyczne wersje rożnych mniej i znanych przebojów. Choć w tym przedsięwzięciu muzyka jest oczywiście najważniejsza, część z teledysków ma silny związek z architekturą: są nagrywane na tle kolejnych wrocławskich budynków. „Balkony są najlepsze, bo widok tworzy ciekawe tło – mówi Czemplik „Gazecie Wyborczej”.

Ma już w dorobku piosenki, nagrane na tle hali Stulecia, w bramie kamienicy, ba terenie nieczynnego dworca; artyści mieli już za plecami Rynek Starego Miasta i skromne mieszkanie w bloku. Jest też film, nakręcony na pokładzie płynącego przez miasto statku. Czy dobór tych architektonicznych plenerów koresponduje z klimatem piosenek można się przekonać, oglądając teledyski na kanale artysty na Youtube.

Dodaj komentarz