Sou Fujimoto - Architecture is Everywhere, źródło: www.chicagoarchitecture.org

Architektura jest wszędzie

Popularny portal internetowy poświęcony architekturze, Archdaily.com, relacjonując wydarzenia trwającego właśnie Biennale Architektury w Chicago prezentuje m.in. dość nietypową wystawę, przygotowaną przez znanego japońskiego architekta, Sou Fujimoto.

Sou Fujimoto - Architecture is Everywhere, fot. Tom Harris, Hedrich Blessing, źródło: http://chicagoarchitecturebiennial.org
Sou Fujimoto – Architecture is Everywhere, fot. Tom Harris, Hedrich Blessing, źródło: http://chicagoarchitecturebiennial.org

Kameralna ekspozycja składa się z najróżniejszych przedmiotów i obiektów, wziętych z życia codziennego. Jest tu kąpielowa gąbka, ziemniaczane chrupki, pognieciony papier, kamień, zniszczone opakowanie ze styropianu itp. Każdy z tych przedmiotów został wyeksponowany i… wyposażony w małe figurki ludzi. Zaskakujące, ale okazało się niewiele trzeba ruszyć pokładów wyobraźni, żeby dostrzec w tych przypadkowych przedmiotach architektoniczne makiety.

„Architektura jest wszędzie” – brzmi tytuł tej wystawy, a jej twórca mówi, że celem tej pracy było poszerzenie naszej refleksji na temat architektury. „Pozornie wystawa jest po prostu zabawna” – mówi Fujimoto, ale dodaje, że może też się stać pretekstem do nieco głębszych przemyśleń.

Japoński architekt w swojej twórczości sam wiele razy przekraczał granice znanego nam na co dzień sposobu budowania, projektując choćby przezroczysty dom. Na wystawie w Chicago pokazuje, że niewiele naprawdę niewiele trzeba, by zmienić swój sposób postrzegania architektury. „Pomyślmy o architekturze w odmienny sposób, zmieńmy swoje przyzwyczajenia, poszerzmy pole wyobraźni” – nawołuje Japończyk. Taka debata może nam wyjść tylko na dobre, bo łatwiej będzie realizować i akceptować może nietypowe, ale potrzebne, przydatne, pomagające ludziom projekty.