autonaliza

Autoanaliza: miejskie interwencje i aktywizm – czy rzeczywiste narzędzia zmiany?

Zapraszamy architektów, artystów, aktywistów i działaczy miejskich do odważnego skonfrontowania się z pytaniem: CO MY WŁAŚCIWIE ROBIMY? Dyskusja poświęcona będzie krytycznej analizie projektów i działań kulturalnych realizowanych w miejskiej przestrzeni publicznej. Czy rzeczywiście inicjują one istotne przemiany wpływające na poprawę jakości życia mieszkańców, czy może pozostają zasłoną dymną, pozorną zmianą, bez wpływu na istniejący porządek? W czasie spotkania omawiane będą zagadnienia z pola m.in. nowego urbanizmu, aktywizmu i stylów życia, styku sztuki i marketingu miejskiego, polityzacji przestrzeni miejskiej.

SYNCHRONIZACJA. CHWAŁA MIASTA. CULBURB. URSUS
czas: 03.09 (poniedziałek), godz. 19.00
miejsce: Galeria Raster, ul. Wspólna 63, Warszawa
PANEL DYSKUSYJNY, udział wezmą: Angelika Fitz, Kacper Pobłocki, Jakub Szczęsny, Piotr Bujas

PIOTR BUJAS – architekt, projektant, researcher. Autor projektów realizowanych w Holandii, Belgii i Polsce. W swojej pracy łączy praktykę projektowania na granicy dyscyplin, w różnych skalach. Ostatnie projekty: badawcze: współautorstwo badań wystawy PRL™, współkurator wystawy „Postmodernizm jest prawie w porządku. Architektura polska po socjalizmie i doświadczenie postkolonialne” (Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa, 2010 i 2011), której książkowa wersja ukaże się jesienią nakładem Fundacji Bęc Zmiana.
ANGELIKA FITZ – teoretyk kultury, autorka i kuratorka wystaw z dziedzinie architektury i sztuki. Współpracowała z miastem Linz w ramach wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury 2009 i Unia Europejska-Indie Program wymiany kulturalnej. W projekcie Culburb jest krytykiem realizacji w Warszawie i Wiedniu.
KACPER POBŁOCKI – Antropolog, adiunkt w UAM w Poznaniu. Absolwent University College Utrecht, Central European University oraz Center for Place, Culture and Politics (dyrektor: David Harvey). Za doktorat o polskich miastach otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów. Współorganizator Kongresu Ruchów Miejskich. Kurator debat na festiwalu Warszawa w Budowie IV. Obecnie przygotowuje, wraz innymi członkami Stowarzyszenia My-Poznaniacy, „Miejski Anty-bezradnik przestrzenny”.
JAKUB SZCZĘSNY – architekt, współzałożyciel grupy projektowej Centrala. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, Escuela Tecnica Superior D’Arquitectura de Barcelona i Ecole d’Architecture Paris la Defense. Doktorant na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Zdobywca nagród w konkursach architektonicznych wraz z Grupą Projektową Centrala, w tym dwóch realizacyjnych za Halę Sportową w Bieruniu (2003) oraz Ohel – pawilon tymczasowy Muzeum Historii Żydów Polskich (2006). Autor kilkunastu interwencji i działań w przestrzeni publicznej w Europie, Zachodniej Australii i na Bliskim Wschodzie. Autor scenariuszy i prowadzący seriale Drapacze Atakują! i Stadiony Atakują! o polskiej architekturze współczesnej na kanale DOMO+.

Kurator Culburb Ursus: Piotr Bujas
Organizator Culburb Ursus: Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa / www.bęczmiana.pl
Partnerzy Culburb Ursus: Urząd Dzielnicy Ursus w Warszawie, Ośrodek Kultury Arsus w Ursusie, Austriackie Forum Kultury, Agencja Reklamowa Raphael
Organizator projektu Culburb: Centre for Central European Architecture, Praga / www.ccea.cz
Współorganizatorzy Culburb: Soho in Ottakring, Wiedeń; Kortárs Építeszeti Központ, Budapeszt; KUD C3, Lublana; Verejný podstavec, Bratysława; Centrum komunitného rozvoja, Bratysława
Patron Medialny: Notes na 6 tygodni / www.bęczmiana.pl/notes 
Projekt Synchronicity 2012 realizowany jest dzięki dotacji od Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt Culburb realizowany jest dzięki dofinansowaniu m.in. Funduszu Wyszehradzkiego, unijnego Programu Kultura oraz European Cultural Foundation

Dodaj komentarz