Singapore Gardens by the Bay, źródło: www.gardensbythebay.com.sg

Budynek roku – raj

Od 3 do 5 października w Singapurze trwał World Architekture Festival, międzynarodowa impreza, mająca na celu prezentację i nagrodzenie najciekawszych światowych realizacji architektonicznych ostatniego roku. Poza nagrodami w kilkunastu różnych kategoriach, najważniejszym, najbardziej prestiżowym laurem, wręczanym podczas WAF jest Grand Prix, tytuł World Building of the Year. W roku 2012 za najlepsze osiągnięcie światowej architektury uznano założenie urbanistyczno -krajobrazowo-architektoniczne o nazwie Gardens by the Bay, zbudowane w Singapurze.

Singapore Gardens by the Bay, źródło: www.gardensbythebay.com.sg
Singapore Gardens by the Bay, źródło: www.gardensbythebay.com.sg

To wspólne dzieło pracowni: architektonicznej Wilkinson Eyre, krajobrazowej Grant Associates i inżynieryjnej Atelier One i Atelier Ten. Ogrody nad Zatoką – to zajmujący 101 hektarów kompleks, który można by nazwać rajem na miarę XXI wieku. Jest to bowiem właściwie ogromny, podzielony na „sekcje tematyczne” park, w którym zasadzono 220 tysięcy gatunków roślin i który można zwiedzać. Ogród ma futurystyczny wygląd i charakter: aby mogły tu rosnąć rośliny ze wszystkich właściwie ziemskich stref klimatycznych, zbudowano na jego terenie specjalne pawilony i uruchomiono urządzenia, utrzymujące odpowiednią temperaturę, wilgotność itd. Wszystkie obiekty na terenie parku są fantazyjnie iluminowane, wiele z nich oferuje zwiedzającym tarasy widokowe i atrakcyjne trasy spacerowe (przez gąszcze pachnących kwiatów czy pod wodospadami). Jedną z największych atrakcji są… 50-metrowe drzewa (noszą nazwę „Supertrees”), które służą jako stelaż dla innych roślin. Singapurski ogród jest ucieleśnieniem wizji do tej pory znanych a bajek – o rajskim ogrodzie, w którym rosną wszystkie gatunki roślin, w którym cały rok kwitną kwiaty i śpiewają ptaki.

Singapore Gardens by the Bay, źródło: www.gardensbythebay.com.sg
Singapore Gardens by the Bay, źródło: www.gardensbythebay.com.sg

Jury Międzynarodowego Festiwalu Architektury, przyznając tej realizacji tytuł Budynku Roku, doceniło spójną i konsekwentnie wykreowaną eksperymentalną wizją oraz udane połączenie urbanistyki z krajobrazem.
Ta oszałamiająca, widowiskowa i warta ok. miliard dolarów inwestycja – to projekt rządowy, publiczny, mający na celu odmianę oblicza Singapuru, który teraz ma się kojarzyć z ideą miasta-ogrodu. Zbudowany w środku ponad pięciomilionowego miasta ogromny rajski ogród ma je rozsławić, przyciągnąć turystów, pokazać nową jakość miejsca, dotąd kojarzonego z wieżowcami.

Dodaj komentarz