cooperativa_newsletter

Chwała Ursusa!

Zapraszamy do udziału w otwarciu i prezentacjach autorskich projektów miejskiej akupunktury zrealizowanych w ramach międzynarodowego projektu Culburb w przestrzeni Ursusa. Wiosną zaprosiliśmy architektów, artystów i badaczy miasta do zapoznania się z sytuacją Ursusa i zaproponowania projektów specjalnie pomyślanych dla tej leżącej na obrzeżach Warszawy dzielnicy. Teraz przedstawiamy realizacje trzech projektów, wybranych spośród kilkudziesięciu nadesłanych z różnych krajów Europy. Podczas otwarcia zaprezentowany zostanie scenariusz gry miejskiej GPS-interwencje. Mapa cennych wspomnień dzielnicy (Jürgen Lehmeier oraz Magdalena Czarnecka i Marta Gawinek-Dagargulia ze stowarzyszenia SKORO), na peronie stacji obejrzeć będzie można wielkoformatowe wydruki prezentujące efekt wywiadów przeprowadzonych przez cooperativa studio wśród mieszkańców dzielnicy: platforma:ursus, a także zapoznać i ewentualnie zgłosić się do zaproponowanej przez Marynę Tomaszewską akcji Sprzątanie – społecznego sprzątania ursuskiego dworca.

start: 30.08 (czwartek), godz. 18.30
miejsce: Warszawa Ursus, pawilon dworca PKP
otwarcie i spacer z oprowadzeniem

Opisy projektów: 

MAPA CENNYCH WSPOMNIEŃ DZIELNICY
Gra miejska GPS-interwencje
Masz swoje ulubione miejsca i historie dotyczące Ursusa, a może chciałbyś stworzyć nowe? Do tworzenia gry zaproszeni są mieszkańcy dzielnicy i wszyscy dla których Ursus nie jest obojętnym miejscem – bez względu na obecne miejsce zamieszkania.
Gra miejska GPS-interwencje opowiada alternatywną historię Ursusa, prezentuje wspomnienia, osobiste, czasem nostalgiczne opowieści mieszkańców, anegdoty i ważne miejsca w formie współczesnej wersji miejskich podchodów. Dzięki niej Ursus może stać się istotnym punktem na światowej mapie Geocachingu, zabawy, która w Polsce dopiero staje się popularna. Geocaching to internetowa platforma mapowa umożliwiająca umieszczanie własnych przekazów w terenie, możliwych do odnalezienia przez innych graczy wg współrzędnych geograficznych, za pomocą mobilnych urządzeń GPS. www.geocaching.com

Jürgen Lehmeier – architekt, projektant, autor badań interdyscyplinarnych. Studiował architekturę oraz projektowanie wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze. Współzałożyciel studia projektowego Eyland 07 (razem z René Risslandem). Mieszka i pracuje w Norymberdze. eyland7: www.eyland.de  www.stadtakustik.de

Magdalena Czarnecka – antropolożka, animatorka kultury. Członiki-założycielka stowarzyszenia SKORO działającego na terenie dzielnicy Ursus w Warszawie. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Marta Gawinek-Dagargulia – germanistka oraz europeistka. Członiki-założycielka stowarzyszenia SKORO działającego na terenie dzielnicy Ursus w Warszawie. Mieszka i pracuje w Warszawie.

—————–

CO MIESZKAŃCY MÓWIĄ O URSUSIE
platforma:ursus

Poszukiwanie tożsamości Ursusa jest dla cooperativa studio pretekstem do rozmów z mieszkańcami dzielnicy. Gdzie bije serce Ursusa? Jak chcieliby go widzieć sami mieszkańcy i w jaki sposób prezentować go na zewnątrz? Jak to jest być z Ursusa? Czy mieszkańcy czują się związani z tym miejscem? Fragmenty wypowiedzi ilustrowane fotografiami wybranych miejsc dzielnicy prezentowane są na stacji kolejowej Ursus, centrum komunikacyjnego dzielnicy, jako sekwencja wielkoformatowych plansz. platforma:ursus  jest działaniem czasowym, nie pozostawi po sobie stałych śladów w przestrzeni miasta. Jest natomiast sygnałem dla odbiorców – zarówno mieszkańców jaki i podróżujących pociągiem, że Ursus ma głos!

Agnieszka Sikorska-Kwasieborska i Michał Kwasieborski – projektują wspólnie od ponad trzech lat. Tworzą markę cooperativa studio (wcześniej Kwasieborski design). Zajmują się zawodowo wzornictwem przemysłowym, grafiką użytkową i reklamą, projektują meble i wnętrza. Jednocześnie realizują własne autorskie i studyjne projekty, skupiające się najczęściej na projektowaniu partycypacyjnym, relacjach z odbiorcami i otoczeniem społecznym oraz formach interaktywnych, pozwalających użytkownikowi na dowolne kształtowanie przedmiotów. www.cooperativastudio.com

—————–

AKCJA SPOŁECZNA
Sprzątanie

Tytuł mówi wszystko – Sprzątanie zaproponowane przez Marynę Tomaszewską jest zaproszeniem do społecznego wysprzątania dworca Warszawa Ursus. Działanie polegać będzie na drobnych, ale znaczących dla estetyki miejsca pracach. Akcja poprzedzona została pracami konserwacyjnymi budynku dworcowego przeprowadzonym w lipcu przez Dworzec Polski – zarządcę dworców kolejowych. Wyniki obu akcji mają szansę przynieść znaczną poprawę estetyki przestrzeni stacji stanowiącej najważniejszy punkt komunikacyjny w dzielnicy. Zajęcie zwykle przypisane pracownikom fizycznym tym razem wykonane zostanie przez artystkę i dziesięciu wolontariuszy. To prosty gest — rzeczywista praca dla osiągnięcia widocznego efektu – jest wsparciem i gestem solidarności ze społecznością Ursusa. Prosty akt, który może spowodować, że czas spędzony w oczekiwaniu na podróż będzie przyjemniejszy.

Zgłoszenia uczestników: bęc@funbec.eu

Maryna Tomaszewska – artystka wizualna. W 2011 r. obroniła doktorat na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obecnie wykłada. Założycielka oraz redaktor naczelna czasopisma artystycznego „TO! Periodyk Najgorszy”, gazety o dość absurdalnym charakterze, publikującej m.in. projekty artystów, krótkie opowiadania, serie fotograficzne, reportaże oraz teksty kuratorskie. Każde wydanie (nakład 500 do 2000 egzemplarzy) ma inny temat i formę.  Autorka projektów: Art Vending Machine, Fundacja Witryna /Villa Tokyo; Polish Phrasebook with Art in the Background, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Golden Thread Gallery, Belfast; Kapsuła czasu, Galeria Witryna, Warszawa. Stypendystka MKiDN, (2010) oraz programu Młoda Polska (2012). TO! Periodyk Najgorszy /  www.najgorszy.com


COOPERATIVA STUDIO (AgnieszkaSikorska-Kwasieborska,Michał Kwasieborski, foto: Piotr Knap). PLATFORMA: URSUS (co mieszkańcy mówią o Ursusie), stacja PKP Warszawa Ursus od 30.08

Wystawę wybranych projektów nadesłanych do Culburb. Ursus można oglądać w Ośrodku Kultury ARSUS (ul. Traktorzystów 14) do 30.09.2012.
Więcej o Culburb. Ursus / Synchronizacja +TU

INNE WYDARZENIA:
DYSKUSJA –
Miejskie interwencje i aktywizm – czy rzeczywiście są narzędziem zmiany?
czas: 03.09 (poniedziałek), godz. 19.00
miejsce: Galeria Raster, ul. Wspólna 63, Warszawa
udział wezmą Piotr Bujas, Angelika Fitz, Kacper Pobłocki, Jakub Szczęsny

Piotr Bujas – architekt, projektant, researcher. W swojej pracy łączy praktykę projektowania na granicy dyscyplin, w różnych skalach. Ostatnie projekty: współautorstwo badań wystawy PRL ™, współkurator wystawy „Postmodernizm jest prawie w porządku. Architektura polska po socjalizmie i doświadczenie postkolonialne” (Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa, 2010 i 2011).
Angelika Fitz – teoretyk kultury, autorka i kuratorka wystaw z dziedzinie architektury i sztuki. Współpracowała z miastem Linz w ramach wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury 2009 i Unia Europejska-Indie Program wymiany kulturalnej. W projekcie Culburb jest krytykiem realizacji w Warszawie i Wiedniu.
Kacper Pobłocki – antropolog, adiunkt w UAM w Poznaniu. Absolwent University College Utrecht, Central European University oraz Center for Place, Culture and Politics (dyrektor: David Harvey). Za doktorat o polskich miastach otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów. Współorganizator Kongresu Ruchów Miejskich. Kurator debat na festiwalu Warszawa w Budowie IV. Obecnie przygotowuje, wraz innymi członkami Stowarzyszenia My-Poznaniacy, „Miejski Anty-bezradnik przestrzenny”.
Jakub Szczęsny
– architekt, współpracuje z grupą projektową Centrala i Studiem DECO. Jest współautorem nominowanej do nagrody Wdechy 2008 Instalacji Tymczasowej Muzeum Historii Żydów Polskich, hali sportowej w Bieruniu, wnętrz nowego Instytutu Cervantesa, instalacji w przestrzeni warsztatów warszawskiej Galerii Zachęta oraz oprawy architektonicznej wystaw 1,2,3 Awangarda w warszawskim CSW i galerii SALA REKALDE w Bilbao.

GPS-INTERWENCJE W URSUSIE. Prezentacja gry i spotkanie warsztatowe dla mieszkańców
czas: 10.09 (poniedziałek), godz. 18:00
miejsce: Ursus, Biblioteka Publiczna Dzielnicy Ursus, ul. Plutonu Torpedy 47
prowadzenie: Stowarzyszenie SKORO

Kurator Culburb Ursus: Piotr Bujas
Organizator Culburb Ursus: Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa / www.bęczmiana.pl
Partnerzy Culburb Ursus: Urząd Dzielnicy Ursus w Warszawie, Ośrodek Kultury Arsus w Ursusie, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Agencja Reklamowa Raphael
Organizator projektu Culburb: Centre for Central European Architecture, Praga / www.ccea.cz
Współorganizatorzy Culburb: Soho in Ottakring, Wiedeń; Kortárs Építeszeti Központ, Budapeszt; KUD C3, Lublana; Verejný podstavec, Bratysława; Centrum komunitného rozvoja, Bratysława
Patron Medialny: Notes na 6 tygodni / www.bęczmiana.pl/notes 

Dodaj komentarz