Nowe bulwary nad Wartą w Koninie; źródło: www.konin.pl

Dla miasta i dla ludzi

W czasie trwającego w dniach 19-21 września w Lublinie Kongresu Urbanistyki Polskiej ogłoszono laureatów plebiscytu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną w Polsce. Jak głosi komunikat organizatora konkursu, czyli Towarzystwa Urbanistów Polskich, spośród 20 przestrzeni nominowanych przez ZG TUP do nagrody w pierwszym etapie, dwudziestotrzyosobowe Jury, w składzie którego, poza władzami Towarzystwa, wchodzili przedstawiciele ministerstw, Związku Miast Polskich i SARP wybrało zwycięzców w czterech kategoriach: nowo wykreowana przestrzeń publiczna; rewitalizowana przestrzeń publiczna; nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni; rewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni.

Nowe bulwary nad Wartą w Koninie; źródło: www.konin.pl
Nowe bulwary nad Wartą w Koninie; źródło: www.konin.pl

Jury zwróciło uwagę szczególnie na dwie realizacje: budowę bulwarów nad Wartą w Koninie oraz rewitalizację tzw. Miasta Tkaczy w Zgierzu Te dwa zupełnie od siebie różne projekty pokazują, w jak wieloraki sposób można zadbać o przestrzeń publiczną, przekształcić ją na lepsze.

Miasto Tkaczy, Zgierz; źródło: www.miastotkaczy.pl
Miasto Tkaczy, Zgierz; źródło: www.miastotkaczy.pl

W Koninie kosztem 14 milionów zł (65% tej kwoty pochodziło ze środków unijnych) przebudowanych zostało 970 metrów nabrzeża Warty wzdłuż starej części miasta, obok niedawno zmodernizowanego Mostu Toruńskiego. Na dość zaniedbanym do niedawna terenie powstały trasy spacerowe (tuż nad rzeką i na skarpie), tarasy widokowe, dwa amfiteatry, przystań pasażerska, marina rzeczna oraz łąka rekreacyjna z oczkiem wodnym. Teren zaprojektowano z myślą o mieszkańcach – nie ma tu żadnych widowiskowych budowli ani ekstrawaganckich rozwiązań – powstał czysty, zadbany, bezpretensjonalny obszar, pomyślany tak, by zachęcać do spacerów i wypoczynku (jest tu nie tylko elegancki bulwar, ale i łąka, na której można się położyć).
Nagrodzone w kategorii „rewitalizowana przestrzeń publiczna”  Miasto Tkaczy w Zgierzu – to zupełnie inny rodzaj przedsięwzięcia. Tu na powstałym w latach 1821 – 1830 osiedlu tkaczy konieczne było przeprowadzenie znaczącej rewitalizacji. Bo z jednej strony w ruinę popadły zabytkowe drewniane domy, z drugiej – jak można przeczytać na stronie projektu – „celem rewitalizacji Parku Kulturowego Miasto Tkaczy w Zgierzu jest przemiana społeczno- gospodarcza ubogiej i zaniedbanej dzielnicy, zamieszkanej w części przez grupę społeczną charakteryzująca się dużym stopniem wykluczenia społecznego”. Na zabytkowym terenie powstał Park Kulturowy, którego celem było przywrócenie obszarowi funkcji usługowo- handlowo- mieszkalnych, pobudzenie rozwoju biznesu lokalnego, zachęcenie mieszkańców do współdziałania, a mieszkańców innych części Zgierza – do odwiedzania tej okolicy. Odzyskanie funkcji miejskich Miasta Tkaczy połączono ze stworzeniem „produktu turystycznego”.

Poza Koniem i Zgierzem w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną nagrodzono m.in. rewitalizację ogrodu Pałacu Branickich w Białymstoku, budowę bulwarów nad Wisłą w Puławach, remont Rynku w Sieradzu czy Placu Centrum w Szczyrku. Wszystkie nagrodzone realizacje można zobaczyć TUTAJ.

Dodaj komentarz