ecoPerch, proj. Blue Forest, źródło: www.blueforest.com

Do lasu!

Dziś, 26 listopada, w Doha, stolicy Kataru, rozpoczyna się kolejna międzynarodowa konferencja klimatyczna. Naukowcy grzmią na alarm: do 2100 roku temperatura na kuli ziemskiej ma wzrosnąć o trzy stopnie, co spowoduje nie tylko m.in. znaczący wzrost poziomu mórz, ale i katastrofę gospodarczą – na kuli ziemskiej może zabraknąć jedzenia. Politycy, dla których ważniejszy jest rozwój przemysłu w ich własnych krajach, wciąż niechętnie akceptują te mało optymistyczne wiadomości. O wiele więcej rozwiązań podsuwają natomiast architekci.

Ekologiczne, energooszczędne rozwiązania w budownictwie są już czymś oczywistym. Można powiedzieć wręcz, że w wielu krajach trwa swoisty wyścig na coraz to bardziej neutralne dla środowiska obiekty. Buduje się gmachy, które nie tylko same nie pobierają energii, ale wręcz ją produkują, by oddawać innym, sąsiednim budynkom. Jest jednak jeszcze jeden, rozwijający się trend – budownictwo dla współczesnych nomadów, domy, które mają dawać schronienie poza miastami, poza obszarami zurbanizowanymi. Ludzka wyobraźnia, stymulowana filmami science-fiction łatwo podsuwa interpretację: być może wielu ludzi w obliczu katastrofy ekologicznej będzie zmuszonych do zamieszkania w domku na drzewie…

Te bowiem nie są już oferowane jako budowle dla dzieci, budowane w ogrodach. Stają się natomiast coraz bardziej realną alternatywą do życia poza przeludnionymi, ciasnymi, zanieczyszczonymi i nie dającymi poczucia bezpieczeństwa metropoliami.
Serwisy, poświecone architekturze, szczególnie tej ekologicznej, często publikują zestawienia najciekawszych projektów domków na drzewie – być może „domów dla społeczeństwa przyszłości”. Można przeczytać o „ekologicznym schronieniu” i wygodnym, kilkupokojowym domu; są domy-dzieła sztuki i takie, przeznaczone na wynajem, np. na ślub.

Przegląd przez najbardziej niezwykłe budowle na drzewach udowadniają, że wiszący wśród gałęzi budynek nie musi być zwykłą budką z desek – nic nie stoi na przeszkodzie, aby nadać mu najbardziej fantazyjne formy, od prymitywnych i skromnych, po futurystyczne.

ecoPerch, proj. Blue Forest, źródło: www.blueforest.com
ecoPerch, proj. Blue Forest, źródło: www.blueforest.com

Brytyjskie biuro projektowe Blue Forest specjalizuje się w budowaniu domków na drzewie lub takich, które łatwo można przetransportować w dowolne miejsce na ziemi. Są samowystarczalne pod względem energetycznym i wykonane z naturalnych materiałów. Odpowiadając też na zapotrzebowanie klientów, domki istnieją w wielu bardzo zróznciowanych modelach, od skromnych i tanich, po takie, które sami autorzy określają mianem „high life” i które przypominają prawdziwe zamki.

The Mirrorcube, TreeHotel, Harads, Szwecja, źródło: www.treehotel.se
The Mirrorcube, TreeHotel, Harads, Szwecja, źródło: www.treehotel.se

Ci, którzy nieufnie odnoszą się do budowli na drzewach i nie wierzą, że taki domek może być wygodny, mogą wybrać się w podróż do Szwecji, gdzie od lat z wielkim sukcesem działa Treehotel – hotel, w którym pokoje zastąpiły domki, rozwieszone wśród gałęzi w lesie.

Dodaj komentarz