Mariánské lázně, Czechy, fot. David Paloch (CC BY-SA 2.5)

Do wód!

Ludzie od wieków wierzyli w uzdrawiającą moc natury – na tym przekonaniu swoją sławę zbudowało wiele miast w Europie. Uzdrowiska, zdroje, angielskie „bath”, niemieckie „bad”, francuskie „bains” rozwijały się na przestrzeni wieków w oparciu o „dary natury”, jakimi dysponują. Znane w XIX wieku są popularne do dziś, niektóre pielęgnują swoje legendy, inne szczycą się nazwiskami znanych kuracjuszy, jeszcze inne – widowiskową architekturą.

Kilka miesięcy temu internetowy magazyn Huffington Post opublikował wybór „Europe’s Most Famous Spa Towns”, miast, które na przestrzeni wieków wsławiły się swoimi leczniczymi źródłami, okładami z błota czy solankami. Wśród kuracjuszy tych uzdrawiających kurortów są Mozart, car Piotr Wielki czy Katharine Hepburn.

Termy Rzymskie w Bath, fot. "Photo by DAVID ILIFF. License: CC-BY-SA 3.0"
Termy Rzymskie w Bath, fot. „Photo by DAVID ILIFF. License: CC-BY-SA 3.0”

Autorzy Huffington Post do najsławniejszych uzdrowisk w Europie zaliczyli Franzensbad (Frantiskovy Lazne) w Czechach, którego wody mineralne pili Goethe i Beethoven, a gdzie dziś można zażyć uzdrawiających zabiegów w ponad 3,5 tysiącu hoteli. We francuskim Aix-les-Bains można wyleczyć reumatyzm i artretyzm w sąsiedztwie największego w Europie jeziora polodowcowego, a w brytyjskim Bath intensywne doznania przeżyje i kuracjusz, i miłośnik zdobnej architektury –  zbudowane tu przez Rzymian termy (Aquae Sulis) znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO (podobnie jak spora część historycznej zabudowy miasta). Na liście znalazł się też oczywiście czeski Marinebad (Mariánské Lázně), jedno z najbardziej znanych uzdrowisk świata, owiane legendą i opisywane w literaturze. Tu wśród leczniczych źródeł i mających zbawienny wpływ na problemy urologiczne złoży magnezowych o zdrowie dbali Mark Twain, cesarz Franciszek Józef, Car Mikołaj, Fryderyk Nietzsche, Franz Kafka, Rudyard Kipling czy Tomasz Edison. Ze względu na sławne nazwiska znany jest też włoski kurort Montecatini. Choć nie posiada naturalnych walorów leczniczych, relaksowały się tu hollywoodzkie gwiazdy: Spencer Tracy, Clark Gable, Katharine Hepburn. Ze względu na historię II wojny światowej francuskie Vichy niektórym kojarzy się źle, jest to jednak jedno z najbardziej znanych i najwyżej cenionych uzdrowisk, powstałych w sąsiedztwie źródeł leczniczej wody. Aż 30 gorących źródeł bije w Szwajcarskim Leukerbad, które Huffington Post dodał do swojej listy najsłynniejszych europejskich uzdrowisk. To w tej miejscowości znajduje się największy w Alpach ośrodek, w który można zażywać leczniczych kąpieli. Z powodu gorących źródeł znany jest też węgierski kurort Heviz.
Austrię na liście reprezentują dwa ośrodki: Bad Ischl oraz Baden Bei Wien. Oba mogą się poszczycić się długą historią, wspaniałą architekturą i przyrodniczymi walorami leczniczymi.

Mariánské lázně, Czechy, fot. David Paloch (CC BY-SA 2.5)
Mariánské lázně, Czechy, fot. David Paloch (CC BY-SA 2.5)

Dziś do uzdrowisk coraz częściej jeździ się na zabiegi upiększające, leczyć choroby cywilizacyjne czy łagodzić skutki wypalenia zawodowego. Kiedyś wizyty w uzdrowiskach – szczególnie tych najsłynniejszych – były też wydarzeniami towarzyskimi i kulturalnymi; w kurortach spotkało się władców, pisarzy, artystów. W wielu historycznych europejskich ośrodkach można jeszcze poczuć ducha tamtych czasów.

Dodaj komentarz