Amfiteatr "Czerwony dywan", źródło: http://100architects.com

Kolor działa!

Założona w 2014 roku w Szanghaju pracownia 100Architects nie projektuje budynków. Sami jej członkowie nazywają siebie specjalistami od miejskich interwencji. Pojawiają się tam, gdzie w strukturze miasta występuje jakiś problem, gdy przestrzeń zaczyna się degradować, gdy jakiegoś miejsca zaczynają unikać ludzie.

Huellas Artes Santiago, źródło:  http://100architects.com/
Huellas Artes Santiago, źródło: http://100architects.com/

100Architects, choć ich dorobek jest różnorodny, na wiele miejskich bolączek maja prostą odpowiedź: pozytywna energia. Wierzą, że wprowadzając w obszar z problemami nawet niewielki projekt, bazujący na kolorze, wywołujący pozytywne skojarzenia, pogodny uda się ją „poprawić”. W swoim manifeście architekci zwracają uwagę na jeszcze jedną ważną cechę projektów w przestrzeni miejskiej: muszą one wywoływać interakcje, muszą sprzyjać nawiązywaniu się relacji pomiędzy uczestnikami, muszą aktywizować wzajemne działania. Wg 100Architects dobrze zaaranżowana przestrzeń publiczna – to taka, która jest tylko tłem dla ludzkich działań, która aktywizuje i pobudza, ale nie jest dziełem samym w sobie. Nie ona jest w mieście ważna, a ludzie, a dobry projekt nie jest celem, a środkiem, pretekstem, bodźcem, dzięki któremu taka przestrzeń ożyje.

Huellas Artes Santiago, źródło:  http://100architects.com/
Huellas Artes Santiago, źródło: http://100architects.com/

W grudniu 2012 roku wokół wyjścia z jednej ze stacji metra w Santiago 100Architects stworzyli Huellas Artes – na miejski placyk nanieśli kolorowe znaki i obrazy. Wykleili wielobarwne ścieżki na chodnikach, na murach nakleili prowokujące do reakcji rysunki, np. żartobliwie oznaczyli miejsce dla ulicznych grajków czy miejsce, z którego jest najładniejszy widok. Na jednej ze ścian na wzór teatru cieni nanieśli obrazki, prowokujące ludzi do pozowania – był tu parasol, pies na smyczy, dymek jak z komiksu – mało kto nie zatrzymał się, żeby zrobić sobie zdjęcie jako bohater komiksu.

W 2014 roku na rzece Moskwie w stolicy Rosji architekci wybudowali Basen Supermatystyczny. Inspirowany twórczością Kazimierza Malewicza kompleks basenów, tarasów, pomostów i podestów połączył w sobie rekreację i przyjemność z czytelnymi nawiązaniami do sztuki nowoczesnej.

Suprematystyczny basen, źródło:  http://100architects.com
Suprematystyczny basen, źródło: http://100architects.com

Jednym z nowych projektów zespołu jest amfiteatr, który miałby wypełnić podobną do kanionu, obudowaną wieżowcami ulicę Szanghaju. 100Architects chcą tu „wlać” schodkową widownię połączoną z „wchodzącym” na położony naprzeciwko budynek ekranem. Przypominający intensywnie czerwoną plamę farby lub znany z wielkich premier czerwony dywan amfiteatr pełniłby swoją tradycyjną rolę, ale jednocześnie byłby miejscem intrygującym, przyciągającym, inspirującym do różnych działań, zatrzymania się, odpoczynku, spotkania.

Amfiteatr "Czerwony dywan", źródło:  http://100architects.com
Amfiteatr „Czerwony dywan”, źródło: http://100architects.com

„Każdy nasz projekt jest dialogiem z użytkownikami i zaproszeniem ich do działania” – mówią architekci, którzy nie projektują eleganckich skwerów z ławkami i fontannami, a miejsca, na widok których każdy się uśmiecha i ma ochotę zrobić coś zwariowanego.

I famosi sessuologi del mondo prescrivono il Lovegra alle coppie che vogliono portare le novità nel loro rapporto sessuale, emette una garanzia di soddisfazione al 100%, non può essere usato da tutti. Più spesso viene usato per Trattare La Disfunzione erettile.

Dodaj komentarz