Rys. Krzysztof Syruć

Konkret – wystawa podsumowująca Synchronizacje 2015

Konkret w rozmaitych wymiarach społecznych i przestrzennych jest tematem tegorocznej edycji cyklu Synchronizacja. Na wystawie podsumowującej całoroczne działania skupiliśmy się na momentach, kiedy idea przechodzi w formę faktów materialnych, z pomysłu stając się rzeczywistością.

Piotr Bekas z cyklu TUJA, 2015
Piotr Bekas z cyklu TUJA, 2015

W jej ramach zobaczyć będzie można projekty odnoszące się do tych zagadnień, które dziś najbardziej domagają się konkretnych rozwiązań: alternatywy dla mieszkań deweloperskich, zanieczyszczenia środowiska, sprawnego komunikacyjnie miasta, dostosowanego do potrzeb i możliwości mieszkańców, czy, w końcu, dobrze zaprojektowanej przestrzeni publicznej.

Tematy pojawiające się na wystawie podsumowują treści, które w ostatniej dekadzie poddawane były pod dyskusję i stały się pożywką rosnącej samoświadomości mieszkańców.

Oprócz projektów architektów oraz wybranych propozycji nadsyłanych na konkurs Futuwawa, ważną część wystawy stanowią prace zaproszonych artystów: Daniela Rumiancewa, Michała Gayera i Szymona Kobylarza, oraz instalacja Krzysztofa Syrucia, którą oglądać można w witrynach biblioteki. W ramach wystawy po raz pierwszy w Warszawie zaprezentowany zostanie oparty na historii tańca i utworu stworzonego w 1968 r. dla zakładów WSK-PZL Mielec film Praca Maszyn Michała i Macieja Mądrackich oraz Gilles’a Lepore.

Fot. Magdalena Górska, dzięki uprzejmości Dobry Dom Moritz Reichter
Fot. Magdalena Górska, dzięki uprzejmości Dobry Dom Moritz Reichter

Miejsce prezentacji wystawy – Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy niezwykle udanie rozbudowana dzięki środkom unijnym według projektu pracowni Bulanda, Mucha Architekci – jest tu także eksponatem, przykładem infrastruktury, materializacją konkretu.

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana / www.beczmiana.pl
Współpraca: Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, Futuwawa

Projekt Synchronizacja realizowany dzięki dotacji uzyskanej od Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

www.synchronicity.pl

SYNCHRONIZACJA 2015: KONKRET. Wystawa

Czas: 26.11 – 31.12 / wernisaż: 25.11, godz. 18
Miejsce: Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy, ul. Koszykowa 26

Wystawa czynna w godzinach:
poniedziałek – piątek: 9 – 21
sobota: 9 – 17
niedziela: 9 – 14