Futuwawa.pl

Kreatywna Warszawa przyszłości

Na początku listopada 2013 roku rozstrzygnięto kolejną edycje konkursu na najciekawszy projekt, prezentowany na platformie Futuwawa. Stworzona przez Fundację Puszka strona internetowa jest miejscem, w którym studenci czy architekci mogą pokazać swoje projekty, związane z Warszawą, a z rożnych powodów nierealizowane (mogą to być zarówno propozycje zgłaszane do konkursów miejskich, jak i całkowicie utopijne wizje hipotetycznej „Warszawy Przyszłości”).

Jak o przedsięwzięciu piszą jego pomysłodawcy: „Futuwawa to interaktywna przestrzeń wystawiennicza miejskich projektów związanych z Warszawą. Projekty to propozycje z zakresu sztuki w przestrzeni publicznej (instalacje, rzeźby, pomniki, murale, meble miejskie), rozwiązań architektonicznych oraz urbanistycznych (budynki, mosty, przestrzenie zielone, zespoły zabudowy miejskiej etc.), których utopijność/dystopijność/futurystyczność sprawia, że nie mogą zostać zrealizowane ze względów planistycznych, technologicznych, finansowych i wielu innych”.

Planty na Ochocie, proj. Helena Wawrzeniuk, źródło: http://futuwawa.pl
Planty na Ochocie, proj. Helena Wawrzeniuk, źródło: http://futuwawa.pl

Przegląd pokazywanych tu projektów – to pokaz kreatywności polskich (głównie młodych i bardzo młodych) architektów. Gdy nie krepują wytyczne planu miejscowego lub wymogi inwestora tworzą oni wizje pełne radości życia i optymizmu, skierowane zawsze do ludzi i dla ludzi projektowane. Powstają pomysły ogrodów między blokami Osiedla za Żelazną Bramą, mobilne pomniki, fantazyjna infrastruktura dla rowerzystów, widowiskowe pawilony wystawowe, wielofunkcyjne tereny rekreacyjne itp.

Futuwawa ma służyć przede wszystkim prezentacji projektów, ale co roku przyznawane są też nagrody dla najciekawszych z nich. Członkowie jury podkreślają, że szukają projektów „radosnych, ale na serio”, takich, które da się teoretycznie w przyszłości zrealizować i takich, które nie są „zbyt deweloperskie”. Podkreślają, że przegląd oraz nagrody mają pomóc odwrócić sposób myślenia o Warszawie jako mieście, którego świetność przeminęła wraz z wojną. Czas skończyć z tym mitem i zacząć budować nasze miasto na nowo – zdają się mówić uczestnicy przedsięwzięcia.

 

Planty na Ochocie, proj. Helena Wawrzeniuk, źródło: http://futuwawa.pl
Planty na Ochocie, proj. Helena Wawrzeniuk, źródło: http://futuwawa.pl

Kacper Pobłocki na stronie Futuwawa.pl napisał o randze tego projektu: „Znajdujemy się więc na rozwidleniu dróg i powinniśmy bardziej świadomie wkraczać w przyszłość. Bardzo potrzebne jest nam otwarcie okna i przewietrzenie polskiej debaty na temat tego, czym jest dobre miasto.(…) Dlatego inicjatywy takie jak FUTUWAWA są nam niezwykle potrzebne. Prace przesłane na tegoroczną edycję konkursu z jednej strony dość dobrze ilustrują obecny stan refleksji (wyrażanej głównie w projektach architektonicznych) nad miastem oraz pokazują jak można używać przestrzeni Warszawy do wychodzenia bardziej świadomie w przyszłość. Wskazują zarówno na szanse i przypominają o ograniczeniach współczesnej myśli urbanistycznej”.

Dodaj komentarz