Villa Savoye w wersji LEGO, źródło: http://architecture.lego.com

Le Corbusier z klocków

Firma LEGO wyprodukowała właśnie nowy zestaw klocków w swojej serii ikon architektury – od początku września z klocków każdy może ułożyć sobie model Willi Savoye, zaprojektowanej przez Le Corbusiera w 1931 roku. Stworzony na prywatne zamówienie dom jednorodzinny, który stanął w podparyskiej miejscowości Poissy jest dziś najbardziej chyba rozpoznawalnym dziełem „ojca współczesnej architektury” i swoistym katalogiem wszystkich, uznawanych przez niego za ważne, cech. Słynne „pięć punktów architektury nowoczesnej” Le Corbusiera w Willi Savoye dostrzec bardzo łatwo: płaski (i użytkowy) dach, konstrukcja na słupach, poziome pasy okien, otwarty plan (to da się zobaczyć wewnątrz) i wolna fasada – wszystkie te elementy szwajcarski architekt wcielił w życie w tym niewielkim budynku.

Villa Savoye w wersji LEGO, źródło: http://architecture.lego.com
Villa Savoye w wersji LEGO, źródło: http://architecture.lego.com

Willa Savoye jest siódmym obiektem architektury, który trafił do produkowanej przez firmę LEGO serii „LEGO® Architecture”. Jak mówią przedstawiciele firmy, ich celem była promocja architektury, zainteresowanie nią szerokiego grona odbiorców, ale też pomoc w zrozumieniu zasad, rządzących architekturą. Bo budując samodzielnie ikonę architektury, użytkownik lepiej niż nawet obserwując istniejący gmach pojmie, na czym polega budowanie, dbałość o konstrukcję czy proporcje.

Jak do tej pory w serii LEGO® Architecture ukazało się sześć sławnych obiektów: aż trzy dzieła Franka Lloyda Wrighta (Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, willa Fallingwater i Robie HouseHouseHujjkjkl); arcydzieło modernizmu, czyli Farnsworth House Ludwika Miesa van der Rohe, gmach Opery w Sydney, projektu Jørna Utzona oraz najnowszy obiekt na tej liście: najwyższy budynek świata, Burj Khalifa w Dubaju, zaprojektowany przez speców od drapaczy chmur, biuro Skidmore, Owings & Merrill (SOM).

Aby z 600 elementów (tyle liczy ten zestaw klocków) zbudować sobie własne dzieło Le Corbusiera wystarczy 70 dolarów – tyle ma kosztować Willa Savoye w wersji LEGO.

Dodaj komentarz