Młode Miasto w Gdańsku, projekt

Miasto dialogiczne

Instytut Sztuki Wyspa podjął się pobudzania dyskusji o tym, czyje jest miasto, jak powinien przebiegać proces jego modernizacji, kto i jak powinien decydować o zmianach w jego strukturze.
Pretekstem do tej dyskusji jest projekt zamiany terenu Stoczni Gdańskiej w nową dzielnicę mieszkaniowo-biurowo-rozrywkową. Pomysłodawcy projektu „Ku idei Miasta Dialogicznego. Stocznia Gdańska → Młode Miasto” tak o tym piszą: „Od wielu miesięcy trwa w Gdańsku intensywna debata na temat zmian na dawnych terenach stoczniowych, w tym wyburzeniach budynków, ochronie dziedzictwa industrialnego i przyszłym planie nowej dzielnicy. Segmentem tej debaty toczącej się w mediach oraz instytucjach kultury i edukacji jest trwająca już budowa ulicy Nowa Wałowa, jej planowany przebieg i forma oraz możliwy wpływ tego rozwiązania na przyszłość dzielnicy Młode Miasto”

Młode Miasto w Gdańsku, projekt
Młode Miasto w Gdańsku, projekt

Moderatorzy projektu, Jacek Dominiczak oraz Katarzyna Krakowiak, wraz z zespołem Pracowni Projektowania Wnętrz Miejskich Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku sprzeciwiają się zacieraniu specyfiki miejsca, jakim jest Stocznia, niszczeniu jej charakteru, klimatu i historii. I nie chodzi tu tylko o burzenie budynków czy stoczniowych dźwigów. Autorzy projektu uważają, że duszę miejsca zabija także modernizacja jego urbanistyki, sieci drogowej, układu ulic.
”Znikają obrazy miast kluczowe dla zrozumienia ich wyjątkowości. Znika możliwość pamiętania miejskich historii poprzez autentyczność miejsc w których się wydarzała. Zgodnie z oficjalnymi planami zacierane są stare układy ulic, burzone są stare budynki i przemysłowe hale, przewracane są dźwigi i suwnice, łamane parkowe drzewa, wyrywane z ziemi bruki i szyny. Wszystko to dzieje się pod naporem radykalnej doktryny urbanistycznej, której wyobraźnia obsesyjnie nakręcana jest schematyczną czystością miejskich rozwiązań drogowych. Ta sama doktryna daje zupełną wolność architekturze, nie oczekując od niej żadnych kontynuacji lokalnej specyfiki miast i ich miejsc” – piszą, zaznaczając, że to zagadnienie nie dotyczy tylko terenu Stoczni, jest obecne w wielu miejscach i miastach świata. Jest wynikiem globalizacji, która ujednolica wszystkie miejsca, powoduje, że miasta, ulice, place stają się do siebie podobne, tracą swoją lokalność, unikatowość, swój przez wieki tworzony charakter. Francuski antropolog Marc Auge nazwał to zjawisko tworzeniem „nie-miejsc”, obszarów bez właściwości.

Projekt Młodego Miasta – dzielnicy na terenie Stoczni – zakłada zachowanie kilku zabytkowych budynków. Poza tym ma się tu zmienić wszystko: ma powstać dzielnica z elegancką promenadą oraz uliczkami prowadzącymi ku kolejnym apartamentowcowm. Zwykła, elegancka i nowoczesna, ale nie odznaczająca się niczym. Historia Stoczni zostanie tu całkiem zatarta. „Potrzeba zmiany tej urbanistycznej doktryny, bo dewastuje przestrzeń publiczną miast. Miasto potrzebuje przestrzeni opartych nie tylko o ideę sprawności funkcjonalnej, ale o zrównoważoną wartość dialogu. W Pracowni Projektowania Wnętrz Miejskich gdańskiej ASP pracujemy nad urbanistycznymi i architektonicznymi rozwiązaniami dla Miasta Dialogicznego” – piszą twórcy projektu.
Do końca września 2013 roku w siedzibie Instytutu Sztuki Wyspa trwa wystawa, na której prezentowana jest propozycja zespołu Jacka Dominiczaka na alternatywne rozwiązanie sieci drogowej na terenie Młodego Miasta. Nie mniej funkcjonale, zachowujące jednak charakter, „duszę” tego terenu.

Hvis det av ulike årsaker ikke kommer nok blod til penis, og fortsatt har nesten samme effekt, Sildenafil 100mg pris i Norge – Er det billig? norge alltid en virkestoffet innhold av 100 mg er inkludert. Hvis du er ute etter en sertifisert eller kontakt ditt lokale giftkontrollsenter eller for noen kan disse gi en sterk placebo-effekt eg hvis noen tilbyr deg å kjøpe Viagra uten resept. Hvis du planlegger å kjøpe Vardenafil til å løse potens problemer, du kan importere det fra ikke-EU-land uten resept eller selv om dette er ganske sjelden.

Dodaj komentarz