encykl

Miasto w hasłach

Po wydanym kilka miesięcy temu imponującym „Leksykonie architektury Wrocławia” nadszedł czas na Gdańsk: to kolejne miasto, którego dzieje zostały ujęte w formę encyklopedii. Fundacja Gdańska, z inicjatywy Prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza podjęła się stworzenia zbioru haseł, w których ujęte by były dzieje nadmorskiego miasta. Inauguracja „Encyklopedii Gdańska” nastąpiła 24 listopada, opasły tom jest już w regularnej sprzedaży.

www.encyklopediagdanska.pl
www.encyklopediagdanska.pl

Wydawca publikacji opisuje ją w liczbach: wydano 14000 egzemplarzy encyklopedii, liczącej 11746 stron, obejmującej prawie 4000 haseł i 1600 barwnych ilustracji i fotografii. Nad opracowaniem tomu pracowało ponad 220 autorów różnych specjalności, a 45 instytucji wsparło projekt finansowo. Hasła w „Encyklopedii Gdańska”  dotyczą i ludzi, i wydarzeń historycznych, ale sporo miejsca poświęcono również zabytkom i architekturze. Całe przedsięwzięcie stworzenia publikacji trwało trzy lata.

Mówi się, że od kiedy internet stał się powszechnie dostępnym medium istnienie encyklopedii czy słowników straciło sens – przecież wszystko można znaleźć w kilka sekund w sieci. Jednak publikacje takie, jak „Encyklopedia Gdańska” można uznać za wyjątek od tej reguły: bo to z jednej strony klasyczna encyklopedia, z drugiej jednak – dzieje miasta, spisane w formie haseł, ale i zdjęć, tabeli, wykresów. Można w niej szukać konkretnych informacji, można jednak też przeglądać niejako „bez powodu”. Wydawcy za cel postawili sobie to, żeby książka sprzedawana była w przystępnej cenie: stąd spore grono sponsorów. Ponad tysiącstronicowy tom kosztuje mniej niż 100 zł – a to po to, żeby każdy, kto w jakimkolwiek stopniu utożsamia się z Gdańskiem mógł sobie tę książkę kupić. Stała się ona więc narzędziem do pobudzania lokalnego patriotyzmu, do budowania wiedzy o mieście i poczucia z nim tożsamości.

Więcej o publikacji na www.encyklopediagdanska.pl

Dodaj komentarz