Stadion Olimpijski w Soczi, proj. Populous, źródło: http://populous.com

Między morzem a górami

„Prezydent Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) Gian Franco Kasper wyraził podczas konferencji w Cavalese obawy dotyczące stanu przygotowań Soczi do organizacji zimowych igrzysk w 2014 roku”, głosiła depesza PAP z 16 października.
Igrzyska Olimpijskie w Soczi www.sochi2014.com  od kilku już lat są uznawane za pokaz siły i potęgi Władimira Putina. Prezydent Rosji jest osobiście zaangażowany w przygotowania, a zaplanowane do budowy obiekty oraz ilość inwestycji, jaka ma być zrealizowana w regionie oraz widowiskowość samych zawodów sportowych mają pokazać światu rangę Rosji. Podobnie jak był przy okazji Olimpiady w Pekinie w 2008 roku, tak i teraz sport ma być narzędziem propagandy, wykorzystywanym politycznie.

Maskotki Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 w Soczi, źródło: Wikipedia.org
Maskotki Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 w Soczi, źródło: Wikipedia.org

„Igrzyska 2014 to wielki propagandowy projekt Kremla. Ma pokazać światu finansową potęgę putinowskiej Rosji, jej siłę i nowoczesność. Oszołomić, zachwycić, rzucić na kolana”, pisała kilka dni temu „Rzeczpospolita”. Jak na razie nie wszystko idzie z planem i choć miasto przypomina wielki plac budowy, opóźnienia w robotach są znaczne.

Co jednak nie zmienia faktu, że w kurorcie nad Morzem Czarnym kosztem ok. 12 miliardów dolarów ma być zrealizowany ogromny projekt Miasteczka Olimpijskiego. Jednym z jego najważniejszych elementów ma być stadion na 40 000 widzów, zaprojektowany przez międzynarodowe biuro architektoniczne Populous  i inżynieryjne Buro Happold. Po Olimpiadzie ma się on stać areną piłkarską, która ugości Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2018 roku. Jego futurystyczna sylwetka odróżni do od innych aren, bo stadion obudowany będzie tylko z dwóch stron, z pozostałych, przeciwległych ma być on otwarty na widoki gór i morza.
Wszystkie obiekty, w których rozgrywane będą dyscypliny, powstaną w bardzo niewielkiej od siebie odległości – to wyjątkowa sytuacja, zwykle Igrzyska obejmują kilka miejscowości. Jak można przeczytać w dzienniku „Polska” : „Olimpiada została podzielone na dwie części – „lodową” w samym Soczi i „śniegową” w odległej o 39 km Krasnej Polanie. W Soczi rozgrywane będą zawody w łyżwiarstwie figurowym, short tracku, łyżwiarstwie szybkim, hokeju na lodzie i curlingu, a w Krasnej Polanie – w narciarstwie alpejskim, biathlonie, biegach narciarskich, kombinacji norweskiej, skokach narciarskich, bobslejach, saneczkarstwie, skeletonie, narciarstwie dowolnym i snowboardzie”.

Stadion Olimpijski w Soczi, proj. Populous, źródło: http://populous.com
Stadion Olimpijski w Soczi, proj. Populous, źródło: http://populous.com

Wszystkie inwestycje, czynione z okazji Olimpiady są opisane na stronie Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury  i na stronie samych Igrzysk. Będą to nie tylko obiekty sportowe (ma być ich jedenaście), ale i uzdrowiska, hotele oraz infrastruktura drogowa. Kilka lat temu władze Kremla ogłaszały wizjonerskie projekty zabudowy czarnomorskiego kurortu, m.in. budowy archipelagu sztucznych wysp – teraz wiadomo, że choć duże i nowoczesne, budowane obiekty będą jednak „tradycyjne” i związane przede wszystkim z potrzebami poszczególnych dyscyplin sportowych. Już dziś za to komentatorzy zapowiadają, że uroczystość otwarcia Igrzysk na pewno będzie widowiskiem przynajmniej tak niezwykłym jak to miało miejsce w Pekinie.

Dodaj komentarz