Laureat Mies van der Rohe Award 2011: Neues Museum w Berlinie, proj. David Chipperfield; źródło: www.ma.wroc.pl

Najlepsze budynki Europy we Wrocławiu

Już po raz drugi we wrocławskim Muzuem Architektury można będzie zobaczyć fotografie budynków, wyróżnionych ważną i prestiżową nagrodą: Mies van der Rohe Award. Od 13 września w dawnym klasztorze bernardynów w stolicy Dolnego Śląska każdy może zobaczyć, ja wygląda dobra architektura.

Laureat Mies van der Rohe Award 2011: Neues Museum w Berlinie, proj. David Chipperfield; źródło: www.ma.wroc.pl
Laureat Mies van der Rohe Award 2011: Neues Museum w Berlinie, proj. David Chipperfield; źródło: www.ma.wroc.pl

 

Mies van der Rohe Award (Europejska Nagroda Architektoniczna im. Miesa van der Rohe) przyznawana jest co dwa lata od 1988 roku. Powstała z inicjatywy Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Fundacji Miesa van der Rohe w Barcelonie. KE ufundowała nagrodę w 1987 roku, a jej przyznawaniem zajmuje się fundacja, mająca pod swoją opieką m.in. zaprojektowany przez niemieckiego modernistę pawilon (powstał jako pawilon wejściowy na teren Wystawy Światowej w Barcelonie w 1929 roku).
Laur wręczany jest architektowi, który w ostatnich dwóch latach zrealizował na terenie Europy obiekt (bo to nagroda za jedno dzieło, nie całokształt dorobku), odznaczający się wyjątkowymi walorami estetycznymi, ale też innowacyjnością i oryginalnością. W poprzednich latach nagrodę odbierali m.in. Norman Foster (za lotnisko Stansted w Londynie), Dominique Perrault (za siedzibę Francuskiej Biblioteki Narodowej w Paryżu), Peter Zumthor (Kunsthaus w Bregencji) czy Snøhetta (Opera w Oslo). W 2011 roku za najlepsze dzieło architektoniczne, powstałe w Europie jury Mies van der Rohe Award uznało odbudowę zniszczonego w czasie II wojny światowej gmachu Neues Museum w Berlinie. Projekt wskrzeszenia nieodbudowanego od czasu II wojny światowej obiektu wykonał brytyjski architekt, David Chipperfield.
Od dwóch edycji pokaz zdjęć, makiet czy rysunków obiektów nagrodzonych i wyróżnionych w tym ważnym europejskim plebiscycie odbywa się w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Jakkolwiek zdjęcia nie oddają wszystkich walorów zakwalifikowanych do nagrody budowli, pokazują, na czym polega dobra architektura. Bo o poziom konkursu bardzo dbają jego organizatorzy i obiekty w nim nagradzane – to naprawdę udane realizacje. Trudno tu znaleźć bloby i przejawy megalomanii autorów, nie ma raczej oderwanych od kontekstu fantazji deweloperów czy pseudo-zabytków. Jury nie ekscytuje się głośnymi nazwiskami (przyznaje też nagrodę dla młodego twórcy), nie ulega presji strachitektury, doceniając nierzadko obiekty wręcz skromne. Jedynym wyznacznikiem jest ich jakość.

Wystawę można oglądać do 21 października. Więcej na www.ma.wroc.pl

Dodaj komentarz