Aussenansicht März 2013 ( Foto © : IBA Hamburg / Martin Kunze ), www.german-architects.com

Najzdrowszy budynek świata

Podczas trwającej właśnie w Hamburgu międzynarodowej wystawy budownictwa (International Building Exhibition, IBA) można zobaczyć wiele nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań, które mają wprowadzać światową architekturę w nową epokę. Jak się łatwo domyślić, głównym polem zainteresowań konstruktorów i twórców materiałów czy technik budowlanych są zagadnienia ekologii i energooszczędności.

Jednym z domów, jaki zbudowano na potrzeby wystawy jest Woodcube, pięciokondygnacyjny blok mieszkalny, zaprojektowany przez niemiecką pracownię Architekturagentur. Został on określony mianem „najzdrowszego budynku świata”, a mieszkania w nich opisuje się jako „wellness apartments”.

Jak na razie w opisach budynków ekologicznych dominują parametry ich energooszczędności, liczby dotyczące emisji dwutlenku węgla, informacje na temat certyfikatów, jakie posiadają użyte materiały budowlane. Stojący w Hamburgu Woodcube jest reklamowany zupełnie innymi hasłami.

Mieszczący osiem mieszkań blok został bowiem stworzony przede wszystkim z myślą o jego mieszkańcach: materiały budowlane czy wykończeniowe dobierano tu tak, aby był przede wszystkim zdrowy dla lokatorów. Dlatego prawie w całości wzniesiono go z… surowego drewna. Poza maszynownią windy, szybami w oknach oraz elementami armatury wszystko wykonano tu z drewna. Trzon konstrukcji stanowi betonowy słup, kryjący klatkę schodową, ulokowany centralnie i będący stelażem dla poszczególnych kondygnacji. Co ciekawe, deski zostały tu połączone ze sobą nie śrubami czy gwoździami, ale bukowymi kołkami. Architekci podkreślają, że powrót do pradawnych sposobów budowania nie jest fanaberią, ale próbą udowodnienia, że tamte metody wcale nie są przestarzałe i pod względem wpływu na zdrowotność mają same zalety.

W budynku nie ma sztucznych materiałów izolacyjnych, uszczelniaczy, silikonów. Elewacje są szczelne dzięki starannemu ich dopasowaniu oraz grubości: mają 32 cm.

Aussenansicht März 2013 ( Foto © : IBA Hamburg / Martin Kunze ), www.german-architects.com
Aussenansicht März 2013 ( Foto © : IBA Hamburg / Martin Kunze ), www.german-architects.com

Budynek ani w chwili oddania do użytku, ani po wielu latach użytkowania nie będzie wydzielał żadnych szkodliwych substancji i oparów. Będzie za to zmieniał swój wygląd: drewno będzie się starzało, co ma nadać jeszcze większej wyjątkowości bryle. A jeśli zajdzie taka potrzeba blok da się łatwo rozebrać, a jego budulec podda się całkowicie biodegradacji.

Zespół projektantów z Architekturagentur uważa, że architektura nie służy tylko temu, by dać człowiekowi schronienie. Architekci wierzą, że może też wpływać na ich zdrowie oraz stan ducha. Woodcube powstał jako obiekt, mający wyłącznie dobry wpływ na człowieka.

Dodaj komentarz