Widok na Katedrę w Helsinkach, fot. Mikko Paananen, (CC BY-SA 3.0)

Podziemne miasto

Helsinki nie są dużym miastem – liczą ok. 600 tysięcy mieszkańców. Z zaprojektowanym w pierwszej połowie XIX wieku neoklasycystycznym centrum oraz perełkami w rodzaju dworca w stylu art deco projektu  Eliela Saarinena czy modernistycznych dzieł Alvara Aalto są miastem wyjątkowo przyjaznym. Piękna architektura i „ludzka skala” tworzą tu atrakcyjną całość.
Być może urok Helsinek polega też na tym, że wszystko, co w mieście szpetne władze starają się ukryć… pod ziemią.

Panorama Helsinek, fot. KFP, (CC BY-SA 3.0)
Panorama Helsinek, fot. KFP, (CC BY-SA 3.0)

Mało kto wie, że kilkadziesiąt metrów pod powierzchnią gruntu, pod ulicami, placami i budynkami kryją się dziesiątki kilometrów korytarzy i hal, w których ukryto miejską infrastrukturę. Dzięki unikalnej budowie geologicznej terenu, na którym leżą Helsinki, w twardych i stabilnych skałach można było wykuć tunele, którymi biegną obecnie rury ciepłownicze, prąd, światłowody, ale też system dystrybucji śmieci (kosze na śmieci na ulicach połączone są bezpośrednio z podziemnym systemem uprzątania śmieci, transportowania ich do sortowni).

Widok na Katedrę w Helsinkach, fot. Mikko Paananen, (CC BY-SA 3.0)
Widok na Katedrę w Helsinkach, fot. Mikko Paananen, (CC BY-SA 3.0)

Podziemne Helsinki służą też mieszkańcom na inne sposoby: działają tu hale sportowe, ale też wielkie centrum informatyczne (data center). Do przetwarzania coraz większych ilości cyfrowych informacji potrzebne są coraz mocniejsze serwery. A te zużywają ogromne ilości prądu – jednak nie do zasilania, a do chłodzenia. Centrum informatyczne w Helsinkach znajduje się w oblewanej wodą morską skale – tu chłodzenie zapewnia natura, dzięki czemu jest to jedno z najbardziej ekologicznych, energooszczędnych centrów przetwarzania danych na świecie.
O tym, jak stabilne i wytrzymałe są podziemne tunele i hale może świadczyć to, że jedno z centrów podziemnego miasta znajduje się dokładnie pod wybudowaną w połowie XIX wieku cerkwią w Helsinkach. Zabytkowa świątynia nie doznała jeszcze nigdy żadnego uszczerbku z powodu istnienia podziemnej infrastruktury.
Wycieczkę po podziemnej części Helsinek można odbyć razem z dziennikarzem CNN:

Dodaj komentarz