Barbican, Londyn, fot. Riodamascus, (CC BY-SA 3.0)

Przyjazny brutal

Trzy 123-metrowe wieże osiedla Barbican w Londynie zna pewnie każdy. Potężne założenie góruje nad monumentalnymi i nowoczesnymi, ale jednak skalą skromniejszymi zabudowaniami dzielnicy City. Pozornie Barbican – to brutalistyczne założenie mieszkaniowe, ogromne i raczej posępne. Dzięki podwyższeniu ponad poziom ulicy dla przypadkowego przechodnia wydaje się mniej dostępne, ma zwartą bryłę, stanowi spójną całość niczym miasto w mieście.

Barbican, Londyn, fot. Suttonpubcrawl , (CC BY 3.0)
Barbican, Londyn, fot. Suttonpubcrawl , (CC BY 3.0)

Osiedle nie jest jednak twierdzą- wprost przeciwnie powstało jako najdoskonalsze wcielenie idei miejskiej przestrzeni, w której przeplatają się ze sobą różne funkcje, a ludzie czują się swobodnie. Barbican zaprojektowała w latach 60. ubiegłego wieku pracownia Chamberlin, Powell and Bon. Działka, na której w kolejnych latach wyrosło osiedle – to jedna z najstarszych części Londynu; istniało tu coś co w naszych, współczesnych kategoriach nazwali byśmy Starówką. W czasie II wojny  światowej teren został zbombardowany; przez kolejne dwie dekady trwały przygotowania do odbudowy tego obszaru.

Jak mówi dr Cathy Ross z Museum of London projekt Barbicanu miał mieścić w sobie kilka znaczeń. Jednym – już wspomnianym – było wprowadzenie w tę okolice wielkomiejskiego klimatu, stworzenie kompleksu, zaprojektowanego tak, aby ożywiać, aktywizować, zachęcać ludzi do wychodzenia, przebywania na ulicach, do różnych działań. Osiedle miało być zaprzeczeniem „sypialni”, kompleksu mieszkaniowego, który na noc „wsysa” ludzi, a rano ich wypuszcza do pracy czy szkoły. Po drugie Barbican miał być symbolem: miał powstać w miejscu zbombardowanym przez Niemców jako znak odrodzenia, jako pokaz siły i zdolności do powstania z popiołów. To zapewne dlatego osiedlu nadano formy w modnej wówczas stylistyce brutalizmu.

Barbican, Londyn, fot. Barbican, Londyn, fot. Riodamascus, (CC BY-SA 3.0), zdjęcie w domenie publicznej
Barbican, Londyn, fot. Barbican, Londyn, fot. Riodamascus, (CC BY-SA 3.0), zdjęcie w domenie publicznej

Trzy 42-piętrowe wieże oraz kilka mniejszych budynków mieszkalnych o formie galeriowców rozstawiono na wzór warownej twierdzy – otwartej jednak licznymi wejściami na miasto. Ciemne, kamienne elewacje, podniesienie ponad poziom ulicy (niżej umieszczono garaże), odważne posługiwanie się surowym betonem – wszystko to wpisało kompleks w nurt dziś wzbudzającego kontrowersje brutalizmu.


Ale budynki mieszkaniowe – to nie wszystko. Pomiędzy nimi zaplanowano kilkanaście publicznych przestrzeni, w tym ogólnodostępne dziedzińce z małą architekturą, sadzawkami, fontannami, niską zielenią. Kawiarnie, sklepy, punkty usługowe uzupełniły ofertę osiedla. Przede wszystkim jednak na terenie osiedla powstało Barbican Centre, ogromny ośrodek kulturalny z kinami, teatrem, salą koncertową, galeriami czy ogromną biblioteką. Do dziś Barbican Centre jest jedną z najprężniej działających instytucji kultury w Londynie, bardzo często poszerzającą swoją działalność o imprezy plenerowe, organizowane na terenie osiedlowych dziedzińców. Na marginesie można dodać, że jest też miejscem „pielgrzymek” wielbicieli wzornictwa z lat 60. i 70. Ma bowiem doskonale zachowane wnętrza, będące majstersztykiem projektowania w tamtego okresu.

Barbican, Londyn, fot. Riodamascus, (CC BY-SA 3.0)
Barbican, Londyn, fot. Riodamascus, (CC BY-SA 3.0)

Dziś, blisko 40 lat po wybudowaniu, Barbican jest jednym z bardziej rozpoznawalnych obiektów w Londynie. Wpisany do rejestru zabytków, jest zarazem żywą, wielkomiejską przestrzenią, która przyciąga nie tylko bogatą ofertą, ale i samą architekturą. A mieszkania w osiedlu, choć niewielkie i bez wygód, są jednymi z najdroższych na rynku.

State attenti a non prendere https://abcom-farmacie.com/ più della massima dose raccomandata nelle successive 36 ore, gli effetti collaterali portano al rifiuto di riacquistare Cialis solo nel 2% dei casi. Potete acquistare il farmaco masticabile in 365-pharm 24 ore su 24 al prezzo più basso online in alcuni passi semplicissimi. La dose massima giornaliera raccomandata di Sildenafil è di 1 compressa, non hanno costi di sviluppo costosi e offrono i farmaci significativamente più economici, il Vardenafil ha una struttura chimica diversa dal Tadalafil e.

Dodaj komentarz