Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach, proj. HS99, foto: http://projekt.ciniba.edu.pl

Rudy zwycięzca

W najnowszych dziejach polskiej architektury nie było jeszcze chyba takiego przypadku, aby jeden obiekt zebrał właściwie wszystkie architektoniczne nagrody i wyróżnienia, przyznawane nowym realizacjom w kraju. 5 grudnia na uroczystej gali zostały przyznane najbardziej chyba prestiżowe wyróżnienia w świecie polskiej architektury, czyli nagroda „Życie w architekturze”, przyznawana obiektem, wzniesionym w ciągu ostatnich 12 lat, stworzona przez miesięcznik Architektura-Murator, w której swoje „odznaczenia” przyznaje profesjonalne jury oraz zespół ekspertów, powołany przez patronującego nagrodzie Prezydenta RP.
Spośród ponad tysiąca zgłoszonych do konkursu obiektów jury pod przewodnictwem Dariusza Kozłowskiego wybrało 120 finalistów – a z ich grona laureatów Grand Prix oraz zdobywców nagród w kilku kategoriach (budynek użyteczności publicznej, przestrzeń publiczna, najlepszy budynek wielo- i jednorodzinny).

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach, proj. HS99, foto: http://projekt.ciniba.edu.pl
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach, proj. HS99, foto: http://projekt.ciniba.edu.pl

Grand Prix oraz nagrodę w kategorii gmachów użyteczności publicznej otrzymała siedziba Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach (CINiBA), zaprojektowana przez pracownię z Koszalina, HS99. ten gmach, o charakterystycznych, intensywnie rudych elewacjach ma już na koncie kilkanaście nagród, przyznawanych zarówno przez profesjonalistów, jak i internautów. Choć niektórzy węszą spisek w tym „monopolu”, trudno nie zauważyć, że CINiBA jest po prostu rewelacyjnym obiektem, zaprojektowanym w oparciu o głęboką analizę potrzeb użytkowników i warunków, w jakich powstaje, z ogromnym szacunkiem do otoczenia i z inspiracji dziejami regionu oraz najbliższych okolic działki. Prosty, a zarazem wyrazisty gmach ma w sobie i „ducha Śląska”, i niezbędną w XXI wieku nowoczesność. Nie można też nie docenić faktu, że triumf tego budynku jest zarazem wielkim docenieniem pracy niewielkiej pracowni, działającej z daleka od dużych ośrodków.

Pozostałe nagrody otrzymało osiedle 19. Dzielnica w Warszawie (proj. JEMS Architekci; kategoria budynków wielorodzinnych), dom z pracownią artystów, też w Warszawie (proj. Piotr Brzoza, Marcin Kwietowicz; kategoria budynków jednorodzinnych) oraz Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy we Wrocławiu (proj. Maćków Pracownia Projektowa; kategoria przestrzeń publiczna).

Informację o nagrodach można znaleźć na stronie organizatora konkursu, miesięcznika „Architektura-Murator”.

Dodaj komentarz