Twierdza Modlin w sierpniu 2013 roku

Smart City pod Warszawą

31 października podpisany został akt notarialny sprzedaży Twierdzy Modlin. Od Agencji Rynku Rolnego kupił ją poznański biznesmen, Jan Prusiecki. Proces sprzedaży tego gigantycznego i mocno zaniedbanego obiektu wojskowo-obronnego trwał kilka lat – w kolejnych przetargach nie udało się znaleźć kupca na obiekt: przez pięć lat odbyło się aż dziewięć takich prób, w każdej kolejnej obniżano cenę zabytkowego zespołu zabudowy. Ostatecznie został on sprzedany za wyjątkowo niewielką kwotę 18 milionów zł.

Twierdza Modlin w sierpniu 2013 roku
Twierdza Modlin w sierpniu 2013 roku

Nabywca 58-hektarowego terenu z ufortyfikowaną twierdzą, słynną m.in. dzięki najdłuższemu w Europie XIX-wiecznemu, ceglanemu budynkowi koszar deklaruje, że chce Twierdzę Modlin zamienić w tętniący życiem teren mieszkaniowo-handlowo-rekreacyjny. Co więcej, swój projekt chce wprowadzić w życie posiłkując się zasadami tzw. Smart City.

Twierdza Modlin w sierpniu 2013 roku
Twierdza Modlin w sierpniu 2013 roku

Smart City – to coraz bardziej popularna, a dość nowa idea organizacji miast. Choć nie ma jednej, oficjalnej definicji (na język polski najczęściej jest to tłumaczone: Inteligentne Miasto), najczęściej łączy się ją z zarządzaniem energią oraz z systemami komunikacji, stosowanymi w miastach. Smart City działa na bazie najnowszych technologii, a zarazem według prawideł zrównoważonego rozwoju. W przygotowanym z okazji XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju przez ośrodek analityczny ThinkTank raporcie pt. „Przyszłość miast – miasta przyszłości” można przeczytać: „Miasto przyszłości to połączenie inteligentnego wykorzystania nowoczesnych technologii oraz innowacyjnych systemów (ułatwiających zarządzanie poszczególnymi funkcjami aglomeracji) z potencjałem instytucji i firm oraz kreatywnością i entuzjazmem obywateli. (…) Aby tworzyć miasta inteligentne, konieczne są działania długofalowe, bazujące na spójnej strategii uwzględniającej złożoność potrzeb interesariuszy. Jednocześnie kierunek smart to poszukiwanie własnej, odrębnej tożsamości, która pozwoli miastom budować konkurencyjną na rynku markę. W tej rywalizacji wygrają te ośrodki miejskie, które znajdą skuteczniejszy sposób na przyciągnięcie najlepszej jakości kapitału ludzkiego, przedsiębiorców, inwestorów oraz innowatorów”.

Twierdza Modlin w sierpniu 2013 roku
Twierdza Modlin w sierpniu 2013 roku

Wiele mniejszych i większych miast na świcie wdraża u siebie zasady, mające im pomóc zasłużyć na miano Smart City. W jednych poprawiany jest system komunikacji publicznej oraz urbanistyka (na taką bardziej przyjazną ludziom – bo jedna z koncepcji Smart City mówi o tym, że takie miasto ma być przede wszystkim przyjazne mieszkańcom); inne rozwijają ofertę biznesową, mającą na celu przyciągnięcie inwestorów z najdynamiczniej się rozwijających dziedzin technologicznych, jeszcze inne modernizują system zużycia energii i inteligentnego zarządzania zasobami.

Twierdza Modlin w sierpniu 2013 roku
Twierdza Modlin w sierpniu 2013 roku

Którą z idei Smart City zechce na terenie Twierdzy Modlin wprowadzić jej nowy właściciel – na razie nie wiadomo. „Zamierzeń wobec Twierdzy Modlin jest parę. To jest koncepcja smart city: pracuj, mieszkaj, ucz się, rozwijaj i baw się. Chcemy umożliwić ludziom wymianę energii, poglądów, kultury w atmosferze pracy i unikalnego miejsca – mówił Jan Prusiecki portalowi TVNWarszawa.pl.  Wszystko wskazuje na to, że planuje on w zabytkowych obiektach stworzyć i mieszkania, i biura, i sklepy. Twierdza Modlin, poza tym że odznacza się unikalną architekturą, jest też bardzo malowniczo położona. Bez wątpienia lokalizacja działa na korzyść stworzenia tu kompleksu o walorach przyjaznych ludziom i środowisku. Jak deklarował nowy właściciel: „planuję położyć większy nacisk na promocję kulturowego i społecznego potencjału Twierdzy Modlin”. Ma tu powstać m.in. wirtualne centrum kultury – digital open air museum, gromadzące zdygitalizowane wszystkie dokumenty na temat twierdzy. Magazyn „Property Journal” cytował inwestora: „Twierdza Modlin stanie się ważnym ośrodkiem animowania, propagowania i realizacji wydarzeń artystycznych. Zapewnienie obiektowi dodatkowej funkcji kulturalnej podniesie rangę regionu i kraju, oferując rzeszom artystów, amatorów i profesjonalistów niesamowitą scenerię dla prezentacji swoich dokonań. Publiczności da natomiast okazję bliskiego kontaktu ze sztuką i historią”.

Twierdza Modlin w sierpniu 2013 roku
Twierdza Modlin w sierpniu 2013 roku

Czy wszystkie te ambitne założenia zostaną zrealizowane, czy doczekamy się podwarszawskiego Smart City – zobaczymy może za kilka czy kilkanaście lat. Biorąc pod uwagę zły stan budynków – inwestycja potrwa pewnie dość długo.

Dodaj komentarz