Pole golfowe w Coeur d'Alene Resort, Idaho, USA, źródło: www.cdaresort.com

Sport w dziwnym plenerze

Partyjka golfa na pływającym i sterowanym elektronicznie polu na oceanie, czy może na lodzie, w zimowej scenerii Grenlandii? Mecz piłkarski wśród antycznych ruin, na alpejskim urwisku czy na morzu? Tenisowa potyczka 320 metrów nad ziemią czy na środku ruchliwego dworca?
Portal The World Geography opublikował listę dwunastu najbardziej niezwykłych, nietypowych obiektów sportowych. Pierwsze miejsce zajęło pole golfowe, działające na terenie hotelu w miejscowości Coeur d’Alene w stanie Idaho w USA. Siedemnaście z osiemnastu dołków tego pola znajduje się na lądzie, ma formę tradycyjnego pola golfowego. Czternasty dołek jednak ulokowano na pływającej wyspie, niewielkim fragmencie ziemi, dryfującym po jeziorze. Wysepka oddala się i przybliża do lądu, a golfiści dostają się na nią za pomocą wodnych taksówek.

Pole golfowe w Coeur d'Alene Resort, Idaho, USA, źródło: www.cdaresort.com
Pole golfowe w Coeur d’Alene Resort, Idaho, USA, źródło: www.cdaresort.com

Tuż pod wierzchołkiem jednego z najbardziej luksusowych hoteli świata, Burji Al Arab w Dubaju, a więc na wysokości ok. 320 metrów nad ziemią, na specjalnym odsuniętym od elewacji podeście działa lądowisko dla helikopterów. Wiele razy już było ono zamieniane w kort tenisowy, na którym mecz rozegrali niegdyś legendarni tenisiści Andre Agassi i Roger Federer.

W samym centrum Singapuru, na niewielkim akwenie zbudowano boisko do piłki nożnej. Murawa znajduje się na wodzie, trybuny dla widzów – na lądzie. Podobnie jest na należącym do Królestwa Danii archipelagu Wysp Owczych. Tu wśród skał i suchych łąk na skrawku lądu w widoczny sposób wydartego naturze istnieje boisko, otoczone wodami małej zatoki, od Oceanu Atlantyckiego oddzielone jednak tylko usypaną z kamieni groblą. O ile w Singapurze boisko na wodzie otaczają supernowoczesne drapacze chmur, to na wyspie Eysturoy przed wiatrem znad oceanu chronią skaliste wzgórza.

Marina Bay w Singapurze, fot. chensiyuan, (CC BY-SA 3.0)
Marina Bay w Singapurze, fot. chensiyuan, (CC BY-SA 3.0)

Są na świecie obiekty sportowe dla tych, którzy przyzwyczajeni są do środowiska zurbanizowanego. Szklana sala do squasha działa na terenie dworca Grand Central Terminal na Manhattanie; boisko piłkarskie zbudowano na dachu wieżowca centrum handlowego przy najruchliwszym skrzyżowaniu w Tokio, Shibuya.

Grand Central Squash Court, Nowy Jork; źródło: www.tocsquash.com
Grand Central Squash Court, Nowy Jork; źródło: www.tocsquash.com

Miłośnicy przyrody mogą rozegrać mecz na boisku, wiszącym właściwie nad przepaścią w dolinie Saastal w Szwajcarii (to podobno najwyżej nad poziomem morza położone boisko –  jest na wysokości dwóch tysięcy metrów) lub zagrać w golfa na lodzie, a polu golfowym, położonym na Grenlandii, 600 km na północ od Koła Podbiegunowego.

Ottmar Hitzfeld Stadium, Gspon, Szwajcaria, źródło: http://imgur.com
Ottmar Hitzfeld Stadium, Gspon, Szwajcaria, źródło: http://imgur.com

Banalne siłownie czy nawet widowiskowe stadiony piłkarskie tracą swój urok jeśli porównać je z malowniczo i nietypowo położonymi obiektami. Tam sport nabiera zupełnie nowego charakteru.

Dodaj komentarz