Lotnicza panorama Warszawy, fot. Lemarx, Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0

Studiuj miasto

Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego ruszyły po raz kolejny studia varsavianistyczne. Wiedzę o Warszawie można zgłębiać w dwóch miejscach: na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego (dwusemestralne Podyplomowe Studia Varsavianistyczne) oraz podczas cyklu wykładów, zorganizowanych przez znanego z promowania wiedzy o stolicy dr Marka Ostrowskiego (które odbywają się na Wydziale Biologii UW lub „w terenie”). Te pierwsze mają charakter bardziej akademicki (program obejmuje usystematyzowaną naukę m.in. o demografii, historii samorządu, przemianach społecznych czy urbanistycznych miasta), drugie składają się z monograficznych wykładów na bardzo zróżnicowane tematy, przedstawiane przez ich znawców i pasjonatów (o zwierzętach Warszawy, o strukturze przestrzenno-funkcjonalnej współczesnej stolicy itd.)

Lotnicza panorama Warszawy, fot. Lemarx, Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0
Lotnicza panorama Warszawy, fot. Lemarx, Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0

Warszawa jest jedynym miastem w Polsce, na temat którego można podjąć studia. Zainteresowanie nimi jest bardzo duże – na półroczny cykl wykładów Marka Ostrowskiego wszystkie miejsca zostały zarezerwowane w kilka godzin! Poza tym w Warszawie istnieją z powodzeniem dwie wysokonakładowe gazety, poświęcone historii miasta: miesięczniki „Stolica”  i „Skarpa Warszawska”.

Już za kilka dni, bo 18 października w klubie Retrospekcja (ul. Bednarska 28/30) odbędzie się trzecia edycja „zawodów” w wiedzy na temat Warszawy . Varsavianiści-amatorzy wkroczą na ring, z którego będą przed jury i publicznością odpowiadać na szczegółowe i podchwytliwe pytania na temat dziejów stolicy. Dwie poprzednie edycje konkursu przyciągnęły wielu uczestników i widzów, a co ciekawe, drugą nagrodę w ubiegłorocznej edycji zdobył mieszkający w Warszawie zaledwie od dwóch lat bielszczanin. Kto tym razem zaskoczy wiedzą na temat burzliwych i skomplikowanych dziejów największego miasta w Polsce?

Dodaj komentarz