246

WIZJA WIELKIEJ SKALI / SPOTKANIE Z JACKIEM DAMIĘCKIM

Zapraszamy do udziału w spotkaniu z architektem Jackiem Damięckim:

Jacek Damięcki (ur. 1935) – to jeden z najciekawszych, wciąż nieodkrytych warszawskich architektów XX wieku. W historii architektury pozostaje na marginesie, nie realizując żadnego ze swych licznych projektów. Jego koncepcja Przestrzennej parceli, pracy dyplomowej na temat zagospodarowania Ursynowa, której promotorką była Helena Syrkus, to jedyny przykład metabolizmu w polskiej architekturze. Pod koniec lat 50. brał udział w Biennale Młodych w Paryżu, gdzie zaprezentował „Dom indywidualny ewoluujący osadzony w makro strukturze technicznej”. W latach 90. stworzył projekt „Ścisłego centrum Warszawy” (we współpracy z Janem Gootsem), w którym przetworzył XIX-wieczny system zabudowy w korespondencji z przedwojennym planem regulacyjnym i własnościowym oraz makroinstalację „Chmura” na placu Piłsudskiego, dedykowaną uczestnikom Powstania Warszawskiego.

WIZJA WIELKIEJ SKALI – projekty architekta Jacka Damięckiego
czas: 26.11, czwartek, g. 18.30

miejsce: Warszawa, PaństwoMiasto, ul. gen. Andersa 29
prowadzenie: Bogna Świątkowska
www.synchronicity.pl

<< Jacek Damięcki: Chmura, Warszawa, 1994, fot. z archiwum architekta

Spotkanie wchodzi w skład programu wydarzeń towarszyszących wystawie CHWAŁA MIASTA realizowanej w ramach projektu Synchronicity 2012. Otwarcie wystawy:22.11, czwartek, g. 19.00. Wystawa trwa do 30.12.2012. Miejsce: Warszawa, PaństwoMiasto, ul. gen. Andersa 29
www.synchronicity.pl

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa
Współpraca: PaństwoMiasto, Warszawa, ul. Andersa 29
Agencja Reklamowa Raphael, Instytut Kultury Węgierskiej w Warszawie, Powojenny modernizm / www.powojennymodernizm.com
Patron Medialny: Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Warszawa, Notes na 6 Tygodni
Projekt Synchronicity 2012 realizowany jest dzięki dotacji od Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Dodaj komentarz