Philharmonie de Paris, proj. Jean Nouvel, źródło: www.philharmoniedeparis.com

Władza buduje

Gdy kilka lat temu ówczesny prezydent Francji, Nicolas Sarkozy roztaczał przed światem swoje wizje rozbudowy Paryża, choć były niewątpliwie podyktowane gigantomanią, nie wydawały się niemożliwe do zrealizowania: nikt nie miał jeszcze świadomości, że zbliża się wielki kryzys ekonomiczny. Swoich wizjonerskich planów Sarkozy nie zdołał zrealizować, ale budowy kilku z nich rozpoczęto. Jedną z części tamtego planu przemiany Paryża w oszałamiającą, futurystyczną metropolię była budowa obok słynnego Parc de la Villette nowej filharmonii, gigantycznego gmachu o oryginalnej formie i supernowoczesnym wyposażeniu. Projekt obiektu przygotował jeden z najbardziej znanych na świecie Francuzów, Jean Nouvel.

Philharmonie de Paris, proj. Jean Nouvel, źródło: www.philharmoniedeparis.com
Philharmonie de Paris, proj. Jean Nouvel, źródło: www.philharmoniedeparis.com

Kilka tygodni temu obecny prezydent kraju, socjalista François Hollande ogłosił, że budowa filharmonii będzie kontynuowana. Wzbudziło to ogromne kontrowersje, bo Francja pogrążona jest w kryzysie, a decyzja o budowie sali koncertowej za minimum 400 mln euro ogłoszona została mniej więcej w tym samym czasie, gdy francuską opinią publiczną wstrząsały dyskusje na temat planowanego objęcia 75-procentowym podatkiem dochodowym najbogatszych obywateli.

Hollande, mimo sprzeciwu także wielu prominentnych polityków uznał, że budowa nowej filharmonii jest już za daleko posunięta, aby ją przerwać, ponadto nowy gmach jest inwestycją bardzo prestiżową i ważną z punktu widzenia państwa. I tak w 2015 roku planowane jest otwarcie wysokiego na 52m gmachu, który dynamiczną bryłą będzie przypominać raczej gigantyczną rzeźbę niż funkcjonalny budynek. W większości pokryta stalą ma lśnić i być widoczna z dużej odległości.
Wygląda na to, że budowa ikon, symboli i propagandowych wizji nie ma związku z ekonomicznym kryzysem. Jak mówią swoim oponentom zwolennicy budowy Philharmonie de Paris: „A kto powiedział, że w czasie kryzysu ludziom nie jest potrzebna muzyka?”

Dodaj komentarz