Wizualizacja wieżowca Sky City One, fot: http://www.broad.com:8089/english/down/en_sky_city.pdf

Wyżej, szybciej, więcej

To się nie może udać! – chciałoby się zakrzyknąć, słysząc najnowsze wiadomości z Państwa Środka. Jak podaje serwis Gazeta.pl chińscy architekci i konstruktorzy ogłosili właśnie, że nie tylko chcą zbudować najwyższy budynek świata, ale też zrobić to w rekordowo krótkim czasie… 90 dni. Bo dziś już sam rekord wysokości nie wystarczy – wieżowiec musi odznaczać się czymś więcej, czyli na przykład ekstremalnie krótkim czasem budowy.

Wizualizacja wieżowca Sky City One, fot: http://www.broad.com:8089/english/down/en_sky_city.pdf
Wizualizacja wieżowca Sky City One, fot: http://www.broad.com:8089/english/down/en_sky_city.pdf

„Wyścigi” na wysokość wieżowców osiągnęły swoje apogeum na przełomie XX i XXI wieku, kiedy do tej przedziwnej rywalizacji dołączyły kraje Bliskiego Wschodu, chcące biciem kolejnych rekordów na wysokość i ilość drapaczy chmur udowodnić swoją gospodarczą potęgę. To w ten właśnie sposób świat doczekał się najwyższej budowli świata – 828-metrowy Burji Khalifa w Dubaju powstał nie z powodu ekonomicznej potrzeby, nie z niedostatku powierzchni biurowych czy hotelowych. Zbudowano go przede wszystkim po to, by rozsławić budowane na pustyni miasto.
Przez wiele lat najwyższym budynkiem świata był Taipei 101 (101 pięter, 509m wysokości), oddany do użytku w 2004 roku. Wcześniej kolejne „najwyższe budynki świta” przewyższały poprzedników o kilka metrów, dopiero Burj Khalifa wystrzelił o ponad 300m i 100 pięter wyżej. Jak się okazuje, być może Dubaj nie będzie się długo cieszył tym widowiskowym rekordem.
Sky City One chce w mieście Changsha, w prowincji Hunan zbudować firma Broad Group, specjalizująca się z ekologicznych i wydajnych systemach dla budownictwa (szczególnie niezużywającej prądu klimatyzacji). Dlatego też ich nowa inwestycja będzie nie tylko wysoka: ma być 9 razy bardziej wytrzymała na trzęsienia ziemi i zużywać pięć razy mniej energii niż tradycyjne budynki.
Wieża z mieszkaniami, biurami i powierzchnią na funkcje handlowe i rozrywkowe ma mieć o 10m więcej niż dubajski kolos. O ile jednak ten drugi powstawał przez pięć lat, Sky City One ma być zbudowany w niecałe trzy miesiące. Wszystko za sprawą prefabrykacji: wysokościowiec powstanie z gotowych, wyprodukowanych wcześniej elementów, które na placu budowy trzeba będzie tylko złożyć jak klocki. Według informacji inwestora gmach ma być ukończony w styczniu 2013 roku.
Broad Group miał już okazję pokazać wydajność swojej technologii: w 2011 roku firma w ciągu 360 godzin zbudowała 30-piętrowy w pełni wyposażony i umeblowany hotel. Film, prezentujący zapis tych prac na Youtube obejrzało prawie 5 milionów ludzi.
Rysunki i dane techniczne  Sky City One można znaleźć w broszurze, opublikowanej przez inwestora.

Dodaj komentarz