The Kalvebod Waves, Kopenhaga, proj. Urban-Agency

Wzory do naśladowania

O tym, jak szybko rośnie zainteresowanie kształtowaniem przestrzeni publicznych, jak rozwija się refleksja na temat dobrze zaprojektowanych miejsc ogólnodostępnych, jak ważna jest dbałość także o tereny pomiędzy budynkami może świadczyć rosnąca z roku na rok liczba konkursów, w których takie projekty się nagradza.

2 grudnia laureatów w kategorii „Urban Design” ogłosił portal WorldArchitectureNews.com. To jedna z największych na świecie międzynarodowych platform, zajmujących się architekturą; swoje nagrody w kilkunastu kategoriach serwis przyznaje w tym roku już po raz szósty. Co ważne, w konkursie tak samo liczą się głosy profesjonalnego jury, jak i czytelników i użytkowników portalu. W tym roku pod ocenę poddano ponad 1300 zgłoszeń z 72 krajów. Choć kategoria nosi nazwę „Urban Design”, nagradzane są w niej projekty, związane przede wszystkim z przestrzeniami publicznymi, z miejskimi terenami pomiędzy budynkami. Do finału (shortlist) zakwalifikowano dwanaście realizacji, z tego grona jury wybrało trzy najlepsze.

Plan zabudowy miasta Christchurch, proj. Warren and Mahoney, Boffa Miskell, Woods Bagot, RCP, Sheppard & Rout Architects
Plan zabudowy miasta Christchurch, proj. Warren and Mahoney, Boffa Miskell, Woods Bagot, RCP, Sheppard & Rout Architects

Nagrodę otrzymała wizja zagospodarowania centrum miasta Christchurch w Nowej Zelandii, praktycznie doszczętnie zniszczonego przez trzęsienie ziemi w 2011 roku. Projekt opracowało konsorcjum pracowni Warren and Mahoney, Boffa Miskell, Woods Bagot, RCP oraz Sheppard & Rout Architects. Skomplikowany, trudny był proces tworzenia nowych obiektów na gruzach dawnych – prace wiązały się z ogromnymi emocjami, szczególnie, że w projektowanie zaangażowani byli mieszkańcy, świadkowie trzęsienia ziemi.

SCADpad - adaptacja podestów parkingów wielopoziomowych, Atlanta, proj. Savannah College of Art and Design
SCADpad – adaptacja podestów parkingów wielopoziomowych, Atlanta, proj. Savannah College of Art and Design

Nagrodę w konkursie otrzymała też realizacja o zupełnie innej skali – to projekt aranżacji kilku podestów na terenie wielopiętrowych parkingów w Atlancie. Te wizje opracowali studenci Savannah College of Art and Design, poszukując możliwości urządzenia przyjaznych, wielofunkcyjnych „zakątków” w silnie zurbanizowanej, zanieczyszczonej, zatłoczonej przestrzeni wielkiego miasta. Na betonowych parkingach powstały ogródki, pola uprawy warzyw, miejsca spotkań i wypoczynku.

The Kalvebod Waves, Kopenhaga, proj. Urban-Agency
The Kalvebod Waves, Kopenhaga, proj. Urban-Agency

Trzecim nagrodzonym projektem jest dzieło pracowni Urban-Agency, nazwane „The Kalvebod Waves”, zrealizowane tuż na zatoką w Kopenhadze. To ciągnąca się nad wodą promenada spacerowa, połączona z wydzielonymi miejscami do rekreacji (są tu trasy dla rowerów, miejsca d siedzenia, plac zabaw. Latem sieć podestów zamienia się w miejską plażę, bowiem otacza bezpieczny i chroniony fragment zatoki, nadający się do kąpieli. Bezpretensjonalne i klarowne formy, prostota wykonania, drewno jako główny budulec składają się na tę lubianą przez mieszkańców miasta realizację.

Wszystkie nominowane w kategorii „Urban Design” realizacje można zobaczyć TUTAJ 

Dodaj komentarz