Jan Gluszak, Miasto sloneczne Humanopolis, 1965; dzięki uprzejmości Fundacji Galerii Foksal

Z trudu słońca

Instytut Awangardy (działający w ramach działalności Fundacji Galerii Foksal) zaprasza na wystawę prac Jana Głuszaka Dagaramy.

Wystawa w szklanym pawilonie Instytutu Awangardy, na szczycie bloku przy al. Solidarności w przekrojowy sposób ukazuje jego zainteresowania architekturą przyszłości. Składa się na nią killkanaście prac wypożyczonych z Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz od osób prywatnych. Wystawa Z trudu słońca jest epilogiem trwającego niemal dwa lata projektu Tarnów. 1000 lat nowoczesności – „Tysiącletnia opowieść o Tarnowie dobiega końca.”

Urodzony w Tarnowie Jan Głuszak Dagarama (1937 – 2000) był jednym z najwybitniejszych twórców polskiej architektury futurologicznej – ostatniego płodnego nurtu modernizmu. Od początku lat 60. tworzył fantastyczne wizje architektoniczne i urbanistyczne. Projektował gmachy o kilkukilometrowej wysokości, miasta pływające na oceanie, czy – w późniejszym okresie – architekturę nomadyczną. Dedykował je, między innymi, miastu Nowy Jork, Moskwie, Tokio oraz Humanopolis – idealnemu miastu według własnej koncepcji. Konsekwentnie rozwijał swoje teorie urbanistyczne w traktacie architektoniczno-filozoficznym zatytułowanym De Labore Solis (Z trudu słońca). Tworzył tylko przez dwadzieścia lat, nękany chorobą psychiczną, przez którą musiał przerwać studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

Polecamy również wywiad z Dawidem Radziszewskim – kuratorem projektu Tarnów. 1000 lat nowoczesności: TUTAJ

Instytut Awangardy

Al.Solidarności 64 m.118, Warszawa

wystawa czynna do 10.02.2012

czwartek, piątek, sobota 16.00-19.00

Jan Gluszak, Miasto sloneczne Humanopolis, 1965; dzięki uprzejmości Fundacji Galerii Foksal

 

 

Dodaj komentarz