Źródło: www.mieszkamynaodrze.pl

Zamieszkają na Odrze

W Szczecinie powstanie dom na wodzie. Zostanie zrealizowany dzięki zapałowi pomysłodawców (i przyszłych mieszkańców), Oli i Patryka, ale też dzięki… pieniądzom, pozyskanym w akcji crowdfoundingowej. Ola i Patryk potrzebne do budowy domu 100 tysięcy złotych zebrali za pomocą portalu Wspieram.to.

Źródło: www.mieszkamynaodrze.pl
Źródło: www.mieszkamynaodrze.pl

O swoim pomyśle piszą: „Idea życia na wodzie jest bardzo popularna za granicą: od barek mieszkalnych, poprzez luksusowe jednostki, aż po całe pływające osiedla. Warto to spopularyzować również w Polsce, gdzie istnieje już kilka domów na wodzie. Największą zaletą takiego domu w mieście jest bliskość natury, którą zazwyczaj ciężko znaleźć w centrum miasta. Chcemy stworzyć dom otwarty na ludzi i inicjatywy, ciekawy punkt na mapie Szczecina, a także platformę informacyjną, która pozwoli każdemu zainteresowanemu poznać aspekty prawne i techniczne towarzyszące budowie takiej jednostki”.

Źródło: www.mieszkamynaodrze.pl
Źródło: www.mieszkamynaodrze.pl

Dom na Odrze nie ma być tylko zwykłym miejscem do mieszkania. Wśród swoich celów Ola i Patryk wymieniają: „wybudowanie i umeblowanie pierwszego w Szczecinie domu na wodzie, zacumowanie przy wyspie Grodzkiej, koło miejskiej mariny; rejestracja domu na portalu airbnb; uruchomienie programu Art Residency; promocja miasta w mediach ogólnopolskich; szerzenie wiedzy technicznej i prawnej na temat budowy i cumowania domu pływającego (blog, youtube)”. Innymi słowy – dom ma być miejscem tętniącym życiem, dostępnym także dla osób z zewnątrz – szukających noclegu, artystów. A jego właściciele, miłośnicy mieszkania na wodzie, za pomocą tej budowli chcą reklamować taką formę życia, promować mieszkanie na wodzi, przekonywać do tego urzędników, władze miejskie, zainteresowane osoby.

Projekt domu jest dziełem architekta Alexa Copdevila z firmy ISOLA SYSTEM, który sam mieszka na własnoręcznie zbudowanym pływającym domu we Wrocławiu. Dzięki dużemu doświadczeniu architekta dom został zaprojektowany w optymalny sposób. „Dzięki użyciu nowoczesnych technologii i materiałów może stać się w przyszłości w pełni autonomiczną jednostką, ale cumowanie w pobliżu mariny daje możliwość podpięcia do sieci. Dom jest całoroczny, a możliwość zmiany położenia względem słońca pozwala zużywać minimalną ilość energii do regulacji temperatury. Jednostka może przemieszczać się na większe odległości używając pchaczy, czyli specjalnie do tego celu przystosowanych barek”.
Jak zapewniają Ola i Patryk, od chwili zamówienia domu w fabryce wystarczą trzy miesiące, by do domu można było się wprowadzić. Teraz, gdy udało się zebrać fundusze na inwestycję prace nad realizacją projektu mogą ruszyć.

Źródło: www.mieszkamynaodrze.pl
Źródło: www.mieszkamynaodrze.pl

Więcej informacji na: www.facebook.com/mieszkamynaodrze, www.mieszkamynaodrze.pl