fot. materiały prasowe

Żółta linia

Stowarzyszenie na rzecz poprawy środowiska mieszkaniowego „Odblokuj” zaprasza na prezentację najciekawszych instalacji,  interwencji i akcji miejskich z całej Europy

Stowarzyszenie Na Rzecz Poprawy Środowiska Mieszkalnego „Odblokuj” to niezależna grupa architektów, socjologów i artystów działających w Warszawie. „Żółta linia” stanowi wyraz ich tęsknoty za przyjazną przestrzenią sąsiedzką, w której respektowane są potrzeby różnych grup wiekowych. Projekt obejmuje wystawę i cykl interwencji w przestrzeń miejską. U jego podstaw leży przekonanie, że architektura i design mają moc katalizowania procesów społecznych powiązanych z przestrzenią życia, a tymczasowe konstrukcje i interwencje w małej skali mogą trwale wpływać na miejsce i mobilizować społeczne zaangażowanie mieszkańców.

Wystawa trwać będzie od 28 grudnia 2011 roku do 14 stycznia; wsród prezentowanych na wystawie prac znalazły się:

• Aleksandra Wasilkowska – „Time Machine”
• Ewa Rudnicka & EXYZT – „Unexpected Fountain Occupation”
• Fattinger Orso Architektur – „Bellevue. Das Gelbe Haus”, „Dejà-Vu. Eine Temporäre Bühne”, „Parklife”
• Grávalos & Di Monte arquitectos – „EstoNoEsUnSolar”
• KARO* architektem – „Lesezeichen Salbke”
• M.MAS.A arquitectos – „A Cidade dos Barrios”
• Natalia Romik & Ewa Rudnicka – „RUMB”
• Maciej Czeredys, Tusia Dąbrowska, Clara Ines Schuhmacher, Tomasz Januchta – „Na_miętnie”
• Markus Bader, Oliver Baurhenn, Jakub Szreder, Raluca Voinea – „KNOT”
• Odblokuj – „M3”, „Żółta linia”
• Raumlabor – „Cantiere Barca”, „Super Benach”, „Cape Fear”, „Ciudad Imprevista”
• Testbedstudio – „Skatepark”, „Tensta Art and Sports Festiwal”, „Volkspyramyde / The People’s Pyramid”.

Cykl interwencji w przestrzeni miejskiej Warszawy:

„Wielki trzepak” – ul. Środkowa 12
Stalowa struktura wspina się na mur dzielący podwórka oraz ponad oficyny kamienicy przesłaniając nieatrakcyjne elementy, ale nie zajmując przestrzeni podwórka-studni. Wielofunkcyjna konstrukcja służyć może jako rodzaj drabinki dla dzieci, stelaża do zawieszania elementów roślinnych, dekoracyjnych czy np. ekranu do projekcji filmowych.

„Tajemniczy ogród” – ul. Naczelnikowska 50
Zaniedbany kwartał zapełniony ruinami i dziko rosnącymi krzewami, w który boją się zapuszczać nawet mieszkańcy jedynej ostałej tam kamienicy przekształcono w „tajemniczy ogród”. Gruz z ruin i materiały z recyclingu wykorzystane zostały do stworzenia użytkowych form przestrzennych organizujących okoliczną przestrzeń.

„Równa 21” – ul. Równa 19 i ul. Szwedzka 7
Ogród powstał na planie nieistniejącego budynku. Podział przestrzeni odpowiada pokojom tradycyjnego mieszkania – jest tu przedpokój z mozaiką, salon z dywanem kwietnym w cieniu kasztanowca, pokój zabaw i łazienka z wytyczonym miejscem na dmuchany basenik. Kompozycję podkreśla mural przedstawiający budynek i jego mieszkańców, stylistycznie nawiązujący do pop-artu.

„Patchwork” – ul Stalowa 27 (30 grudnia 2011, godz. 18:00)
Plastyczna aranżacja przestrzeni pustej parceli przy ul. Stalowej 27 za motyw przewodni ma żółte linie. Wyznaczona sieć, przenikająca istniejące formy zagospodarowania, umożliwia różne formy aktywności włączając do projektu użytkowników jako widzów i aktorów – obserwatorów i uczestników.

„Grand Prix de Muranów” – ul. Anielewicza 35 i ul. Pawia 34 (29 grudnia 2011 godz. 18:00)
Wielka trasa do wyścigów w kapsle wyznaczona została na planie osiedla Muranów. Kompozycja przedstawiająca miasto-maszynę powstała jako multiplikacja trzech elementów ulicy.

„Mobilna fontanna” – Plac Konstytucji 4
Przenośny mebel miejski stanowi kontynuację dyskusji o roli wody w kształtowaniu przestrzeni publicznej. Wędrująca po różnych przestrzeniach fontanna będzie wskazywać, w których miejscach pojawia się autentyczne społeczne zapotrzebowanie pod przyszłe miejskie inwestycje.

„Mega doniczki / Piazza gumoleum” – Plac Konstytucji 4
Jak zaczarować przestrzeń, by – choćby tymczasowo – stała się zaprojektowanym, urządzonym placem? Żółta magia mobilnych mega doniczek wprawi zieleń w ruch, a przenośny plac, niczym latający dywan, zagości na Placu Konstytucji.

Koncepcja i realizacja projektu: Marlena Happach, Marek Happach, Monika Komorowska, Paweł Kłudkiewicz, Magdalena Wrzesień, Dorota Kudła-Kubrakiewicz, Wojciech Tylbor-Kubrakiewicz, Iwo Kęsy, Marzena Kęsy, Ludwika Ignatowicz, Iza Seroka.

Więcej informacji o „Żółtej linii” na stronie www.odblokuj.org

 

fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz