Buty, zaprojektowane przez Zahę Hadid dla marki Melissa, źródło: www.zaha-hadid.com

But architekta

Bycie starchitektem nie jest łatwe: na pewnym etapie sławy nie można już ograniczać się do projektowania widowiskowych domów, trzeba swoje pole działania poszerzać. I choć nie uczą tego na studiach, trzeba zacząć projektować butelki, krzesła, bransoletki, tapety, opakowania na masło – wszystko, co spragnieni metki ze znanym nazwiskiem ludzie zechcą kupić.

Serwis WebUrbanist.com
opublikował właśnie listę znanych architektów, którzy projektują… buty. Czy w takim przypadku powinno się w formie podeszwy doszukiwać znanych z architektonicznych realizacji form? Czy długość cholewki ma związek z tym, czy dany architekt preferuje wieżowce, czy raczej ledwie kilkukondygnacyjne obiekty?
Buty projektuje Zaha Hadid (która zresztą ma już na koncie setki projektów przedmiotów codziennego użytku, która zaprojektuje wszystko – od urbanistyki kilkumilionowego miasta po stojak na wino i klamkę), Frank Gehry (ma na koncie m.in. opracowanie kształtu butelki na wódkę), Santiago Calatrava (ten sam, który w Wenecji zaprojektował most, po którym nie da się bezpiecznie chodzić, taki jest śliski; może w butach jego projektu będzie inaczej?), Rem Koolhaas (który kiedyś uważany był za ważnego teoretyka i myśliciela, dziś najwyraźniej woli zarabiać duże pieniądze).
Trzewiki, zaprojektowane przez Zahę Hadid dla firmy Melissa kosztują prawie 400 dolarów; te, które trzy lata temu stworzyła dla marki Lacoste dziś na aukcjach osiągają ceny na poziomie tysiąca dolarów.

Buty, zaprojektowane przez Zahę Hadid dla marki Melissa, źródło: www.zaha-hadid.com
Buty, zaprojektowane przez Zahę Hadid dla marki Melissa, źródło: www.zaha-hadid.com

Współpraca marki obuwniczej ze znanym architektem opłaca się wszystkim jej uczestnikom (nawet klientom, którzy takie buty mogą po dwóch latach sprzedać za kilkukrotnie wyższą cenę). Czy nie nadszedł czas na współpracę zespołu pracowni JEMS Architekci z firmą Ryłko? A może Marek Budzyński zaprojektowałby coś pod sztandarem marki Syrena?

Dodaj komentarz