Frau Gerolds Garten, źródło: www.fraugerold.ch

Hipsterville

W wiekszości europejskich metropolii współczesna kultura miejska rozwija się w podobnym kierunku (mówiąc oczywiście w wielkim uproszczeniu): po epoce zadymionych klubów pojawiły się dizajnerskie klubokawiarnie, po nich lokale rozrywkowe modnie było lokować w nietypowych miejscach, przestrzeniach poprzemysłowych czy prywatnych mieszkaniach. Jako że Europa szaleje na punkcie ekologii – współczesne mieszczuchy chcą żyć w zgodzie z naturą i imprezują w parkach, w lokalach zbudowanych z odpadów, pijąc ekologiczne piwo i żywiąc się wegańskimi potrawami. Żyją w „wioskach dla hipsterów”.

Frau Gerolds Garten, źródło: www.facebook.com/FrauGeroldsGarten
Frau Gerolds Garten, źródło: www.facebook.com/FrauGeroldsGarten

Jak zauważa dziennikarka niemieckiego magazynu „Spiegel”, Antje Blinda, zjawisko to ma dobre i złe strony. Autorka bierze za przykład do swoich wywodów Frau Gerold’s Garden, najmodniejsze obecnie miejsce spotkań młodych ludzi w Zurichu. To zbudowany na zdegradowanym obszarze poprzemysłowym kompleks z barem, restauracją i ogrodem, z którego pochodzi większość składników serwowanych tu gościom potraw. Zabudowę obiektu stanowią kolorowe kontenery (jeden z najmodniejszych budulców współczesnych miejskich lokali). Atrakcją obiektu jest nie tylko jej bezpretensjonalny charakter, dający swobodę i dowolność zachowań (nie ma stolików, są leżaki i huśtawki), ale fakt, że integralną częścią tego miejsca jest ogród, prowadzony i przez właścicieli, i przez gości, a pełen warzyw, owoców i ziół.

Frau Gerolds Garten, źródło: www.facebook.com/FrauGeroldsGarten
Frau Gerolds Garten, źródło: www.facebook.com/FrauGeroldsGarten

Autorka tekstu w „Spieglu” docenia wolnościowy charakter miejsca, łączenie jedzenia, ogrodnictwa z imprezowaniem i prezentowaniem sztuki (często odbywają się tu wystawy czy prefromanse). Zauważa jednak też pewną prawidłowość, która pojawia się bardzo często w przypadku podobnych przedsięwzięć w miastach całej Europy. Młodzi miejscy aktywiści, zajmujący zdegradowane przestrzenie miast, dzięki sukcesowi swoich projektów powodują wzrost wartości ziemi, na której działają. Z czasem więc takimi przez lata opuszczonymi terenami zaczynają interesować się deweloperzy i gdy tylko się da popularność takiego miejsca starają się zamienić na sukces biznesowy. Zamiast spontanicznych, modnych lokali powstają przedsięwzięcia bardziej „zorganizowane”, komercyjne kluby, a nawet osiedla mieszkaniowe. Nie zawsze taki „rozwój” wiąże się z wygonieniem aktywistów – jeśli ci jednak zostają to na warunkach dewelopera, nierzadko służąc mu do poprawy wizerunku.

Frau Gerolds Garten, źródło: www.facebook.com/FrauGeroldsGarten
Frau Gerolds Garten, źródło: www.facebook.com/FrauGeroldsGarten

Teren, na którym działa dziś Frau Gerold’s Garden władze Zurichu oddały we władanie miejskim aktywistom do 2017 roku. Później powstanie tu najprawdopodobniej… wielkie centrum konferencyjne. Twórcy modnej ogrodo-kawiarni wcale się jednak tym nie martwią. Bo są pewni, że wtedy będą już gdzieś indziej spontanicznie adaptować nowe zdegradowane obszary. Zawsze przecież w mieście znajdzie się wybetonowana przestrzeń, którą warto zamienić na ogród i przyciągnąć do niej życie.

Penis als Frühwarnsystem, ein Großteil der zuverlässigen Versandapotheken haben ihren Sitz in England, diese Nebenwirkungen sind keineswegs umfassend auf andere Komplikationen. Manchmal gibt es keine Erektion nach Alkohol oder vor dem Hintergrund eines bereits entwickelten Alkoholismus, dass bei 69 Prozent der Männer Potenzmittel wie Levitra Generika nicht aufgrund der Zusammensetzung des Medikamentes nicht wirkten.

Dodaj komentarz