Pier 55, Nowy Jork, proj. Heatherwick Studio, źródło: www.heatherwick.com

Nowe funkcje rzeki

Po tym, jak wielkim sukcesem okazała się przemiana nieczynnych kolejowych wiaduktów w publiczny park pomysły na podobne realizacje są przygotowywane w kolejnych miastach. Nowojorska High Line pokazała potencjał, tkwiący w takim przedsięwzięciu i zapoczątkowała proces rewitalizacji nieczynnych linii kolejowych w miastach – park na torach powstaje już m.in. w Seulu.

Miasta patrzą na siebie i udane pomysły z jednej metropolii są szybko adaptowane do potrzeb innej. Tak ma się sprawa z nadawaniem nowych funkcji płynącym przez centra miast rzekom. Basen i towarzyszący mu teren rekreacyjny, działające od kilku lat z powodzeniem w Berlinie stały się inspiracją do szukania nowych zastosowań rzeki także w Paryżu czy Londynie. „Berges de Seine” – to projekt władz Paryża (przede wszystkim burmistrzyni Anne Hidalgo), mający na celu zamienienie lewego brzegu Sekwany w wielofunkcyjny bulwar, nową przestrzeń miasta, zachęcająca do spędzania czasu i wypoczynku. Jednym z elementów projektu jest „wyciągnięcie” parku także na wodę – część tereny zielonego miałaby się znaleźć na pływających po rzece platformach. Tym samym rzeka miałaby jeszcze bardziej zbliżyć się do miasta – mieszkańców od wody nie dzieliłby już wybetonowany brzeg, powierzchnia rzeki miałaby zostać włączona do zasobu miejskich terenów użytkowych. Spora część projektów „Berges de Seine” została już zrealizowana.

Berges de Seine, Paryż, źródło: http://lesberges.paris.fr
Berges de Seine, Paryż, źródło: http://lesberges.paris.fr

„Thames Baths” – to wizja parku na Tamizie w Londynie. Na razie nie jest określona – zmieniają się projektanci parku na pływających platformach, zmieniają się też pomysły na to, gdzie miałaby taki park być zlokalizowany. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że projekt wart jest realizacji.

Wizję parku na rzece chce realizować także czeska Praga. „Plovarna Praha” przybierze najprawdopodobniej formę sztucznej wyspy z basenem i terenem rekreacyjnym W teren zielony, położony na wodzie ma się wkrótce wzbogacić także Nowy Jork. Na rzece Hudson ma powstać sztuczna wyspa porośnięta drzewami. Ma zostać usypana w pobliżu Pier55, planowanego na wodzie wielkiego wielofunkcyjnego gmachu ze sklepami, barami, galeriami sztuki i przestrzenią publiczną. Wybudowany z kontenerów kilkukondygnacyjny budynek oraz położona obok niego zielona wyspa mają utworzyć kompleks, scalający rzekę i miasto.

Pier 55, Nowy Jork, proj. Heatherwick Studio, źródło: www.heatherwick.com
Pier 55, Nowy Jork, proj. Heatherwick Studio, źródło: www.heatherwick.com