Źródło: http://rentagoat.com

Żywe kosiarki

Znany sklep, oferujący do kupienia przez internet produkty z każdej prawie dziedziny – Amazon – w dziale Home Services, Yard & Outdoors prezentuje dla swoich klientów kosiarki, grabie, podkaszarki, widły, dziesiątki przedmiotów i mniejszych oraz większych maszyn, służących do utrzymania w ładzie przydomowych trawników. Od wiosny tego roku w tym samym dziale sklepu można natknąć się na nową usługę – wynajęcie kozy. Zamiast kupować drogą i zanieczyszczającą powietrze spalinami lub zużywającą prąd kosiarkę, posiadacze trawnika mogą na kilka godzin czy dni wynająć pewną liczbę kóz, które chętnie i bez negatywnych skutków dla środowiska „skoszą” trawnik.

Źródło: http://rentagoat.com
Źródło: http://rentagoat.com

Pomysł nie jest nowy. Firmy Google i Yahoo od dawna tereny zielone wokół swoich siedzib zachowują w dobrym stanie dzięki kozom – zwierzęta pracują jako „żywe kosiarki” m.in. na terenie gigantycznego kampusu Google w Mountain View w Dolinie Krzemowej. Trawnik dla Googla „kosi” tam 200 kóz https://googleblog.blogspot.com/2009/05/mowing-with-goats.html.

Źródło: http://rentagoat.com
Źródło: http://rentagoat.com

W 2010 roku Matthew Richmond z miejscowości Chapel Hill w Północnej Kalifornii założył przedsiębiorstwo o nazwie „Rent a Goat”. Zaczął też promować ideę zastępowania maszyn do pielęgnacji trawników kozami. Firmę, wynajmującą kozy w 2013 roku uznano za jedno ze stu najbardziej błyskotliwych przedsięwzięć ostatnich lat.